Про нас
увійти

ПФЛ роз'яснює: Друга ліга в експериментальному сезоні

категорія: Футбол | дата: 18 12 2012
ПФЛ роз'яснює: Друга ліга в експериментальному сезоні

Виконавчий директор ПФЛ Сергій Макаров розповів Football.ua про те, як будуть грати команди Другої національної ліги навесні, чого чекати від нового формату турніру і якими будуть особливості обміну команд між лігами. Окремі новини стосуються етапу плей-офф між Першою і Другою лігами.   

Нинішній сезон Другої ліги — експериментальний. У неповних п'ять місяців 2012 року (від липня до листопада) вмістилися два кола в двох групах, це — перший етап. А ось навесні відбудеться другий етап — два міні-турніри у два кола, в яких по шість команд від кожної групи поборються за медалі, а інші — за право залишитися в Другій лізі і зберегти свій професійний статус.

Зараз, після завершення другого кола сезону 2012/2013 років, ми попросили виконавчого директора ПФЛ Сергія Макарова докладніше роз'яснити, які ж нововведення торкнулися нижчого професійного дивізіону в цьому році і чого чекати від другої ліги навесні 2013 року.  

— Сергію Дмитровичу, нинішній сезон Другої ліги — експериментальний. Вперше в історії застосована нова, двоетапна система проведення турніру. Якою метою було зумовлене таке нововведення і чи можна оцінити зараз новаторство як позитивне?

— Цей формат замислювався тому, що клуби Другої ліги відзначали невелику кількість команд у турнірі і, отже, недостатню кількість матчів. Саме для підвищення ігрової практики учасників турніру був обраний такий формат. Клуби, футболісти, арбітри, задоволені новим форматом, сподіваюся, і вболівальникам сподобалася та інтрига, яка у нас панувала до останніх турів другого кола і залишилася, поза сумнівом, і на весняну частину сезону.  

— Тоді скажіть, будь ласка, кілька слів про сезон у Другій лізі в цілому. Ваші враження від інтриги в обох групах? Які організаційні плюси і мінуси в цьому сезоні?

— Безумовно, чемпіонат серед команд Другої ліги в цьому сезоні став на порядок цікавішим як для самих команд-учасниць турніру, так і для вболівальників. Звичайно ж, роботи тренерам додалося: адже утримати команду в першій "шістці" для деяких клубів — завдання не з простих. Втім, тим вище інтрига. Якщо в групі А лідери визначилися відразу — це ті команди, які і в минулому сезону займали верхні рядки таблиці, то в групі Б складається більш напружена ситуація. У порівнянні з минулим сезоном здала позиції новокаховська Енергія, явно не на своєму місці — Сталь Дніпродзержинськ ...

 З іншого боку, візьмемо для прикладу команду Полтава-2-Карлівка. Виступи новачка змагань були настільки яскравими, що керівництво клубу всерйоз задумалося про те, щоб надати клубу дещо інший статус, відпустивши, так би мовити, у "вільне плавання". Враховуючи те, що Полтава-2-Карлівка має цілком здійснимі шанси вийти у Першу лігу, керівники клубу ухвалили рішення звернутися в Комітет з атестації футбольних клубів з проханням дозволити проходження процедури в якості окремої юрособи. Цілком можливо, що з наступного сезону Полтава-2-Карлівка буде виступати в змаганнях як окремий учасник — ФК Карлівка.

 Більш того, подивіться на кількість набраних балів у кожній із умовних підгруп Другої ліги: становище команд по очках вельми щільне, різниця мінімальна, що гарантує захоплюючу боротьбу навесні.     

На жаль, низовому футболу поки не вдається уникнути своєї головної проблеми — фінансової. Перед самим стартом сезону у нас в один день знялося відразу три команди. Самі розумієте, це поставило ПФЛ перед складним вибором: або припиняти чемпіонат, щоб змінити склад груп, або оперативно переверстати календар, щоб заповнити всі "прогалини", що утворилися у зв'язку із зникненням трьох учасників. Ми взяли другий варіант. У підсумку були внесені зміни у календар, за допомогою резервних днів і зміни деяких пар по турах вдалося стабілізувати ситуацію.

— Так, у цьому плані було спрацьовано оперативно — в підсумку, хоча зміни вносилися вже після початку сезону, Друга ліга не простоювала, і сезон йшов своєю чергою ...   

— Правда, при цьому не вдалося уникнути нерівної кількості учасників по групах і того, що одна з команд пропускає тур через непарну кількість команд в групах. Спочатку адже ми сподівалися на 13, 14 команд у Групі А, але вийшло — 11. За календарем ПФЛ зробила все, що могла.

— За підсумками двох кіл команди обох груп розподіляються ще на дві групи. З групами, які будуть боротися за медалі і підвищення в класі — зрозуміло. А чи не існує ризик, що в групах "за виживання" не буде особливої ​​інтриги? Був подібний негативний досвід у чемпіонатів Бенілюксу, російської Прем'єр-ліги ...

— Так, ми знаємо про подібну можливість. Але у нашого чемпіонату своя особливість. Справа в тому, що зараз у другій лізі 24 команди, а взагалі заплановано скорочення до 20 команд. Плюс, враховуємо, дві вилетять з Першої ліги, плюс, дві кращі аматорські команди країни отримають можливість перейти в Другу лігу за спортивним принципом. Тобто, якщо взяти дві "нижні" групи, то при даній формулі в кожній з них "виживуть" лише десь 3 команди. Так що боротьба очікується дуже цікава.

— Ви сказали, що два кращих учасника аматорського чемпіонату України отримають можливість перейти в Другу лігу. Чи можна розраховувати в наші нестабільні часи, що вони гарантовано перейдуть з любителів в професіонали? Ми ж прекрасно розуміємо, що є жорсткі вимоги щодо атестації, що, врешті-решт, нерідкі випадки, коли аматорські клуби не доходять до професійних змагань за сукупністю причин ...   

— Все може бути, звичайно. А якщо ФК Севастополь вийде в Прем'єр-лігу? Тоді ж команда Севастополь-2, яка зараз грає в Другій лізі, може знятися і перейти в молодіжну першість Прем'єр-ліги. На жаль, елемент непередбачуваності все ще зберігається. Саме тому остаточно визначатися за принципами релегаціі ми будемо вже ближче до закінчення сезону, виходячи з того, які перспективи будуть відкриватися перед клубами Другої ліги і тими, хто може в ній виявитися.

— У минулому сезоні ПФЛ вперше визначав абсолютного чемпіона Другої ліги. Це нововведення знайде своє продовження?   

— Регламент нинішнього сезону зберігає це починання. Але прийнято рішення, що тепер абсолютний чемпіон визначатиметься не в одному матчі на нейтральному полі, а в двох — кожна з команд зіграє і вдома, і на виїзді. У цьому є багато плюсів — як організаційних, так і суто вболівальницьких — адже при такій формулі проведення шанувальники команд обов'язково побачать матч на рідному стадіоні.

— Практика проведення плей-офф між срібними призерами Другої ліги і командами Першої ліги не зміниться? Поєдинки плей-офф заплановані, як і раніше, на нейтральному полі, або вони стануть двоматчевими?

— У цьому сезоні ми видозмінили плей-офф, і він стане ще цікавіше. Тепер відстоювати своє місце в Першій лізі буде не одна, а відразу дві команди — 15-а і 16-а. Вони зустрінуться з срібними призерами обох "верхніх" шісток Другої ліги. Жереб розділить ці команди на дві пари, в яких обов'язково буде одна команда від Першої ліги та одна — від Другої, а потім суперники зіграють між собою два матчі — вдома і на виїзді.

— На другому етапі суперники проведуть два кола. Перші групи (шістки) проведуть по 10 матчів, другі —8 і 12 відповідно. А коли буде відомий календар другого етапу?   

— План-календар весняної частини сезону вже існує, в ньому заплановано 14 турів (ігрових днів), щоб гарантовано провести всі матчі навіть з урахуванням потенційних переносів. Жеребкування груп і складання конкретного календаря буде вже навесні, ближче до поновлення змагань.

— Зрозуміло, що вирішення цих питань навесні пов'язано з особливостями нашого футболу — адже незрозуміло ще, хто "доживе" до весни. Наскільки великий ризик не дограти сезон в тому ж кількісному складі?   

— Ми не впевнені в позиціях відразу декількох клубів, але поки не станемо стверджувати, що будуть великі втрати. Як не дивно, навіть в Першій лізі зараз більше проблемних клубів. У Другій лізі є, звичайно, ряд команд з серйозними проблемами (найбільші, мабуть, у Жемчужини), але є й надія на те, що ситуація покращиться.  

— В останні роки Друга ліга недорахувалася відразу декількох резервних та дублюючих команд клубів з більш високих ліг (тих, які з приставкою "-2", "-3"). Звичайно, раніше багато нарікали, що ці команди вирішують специфічні задачі по підготовці молоді, не маючи при цьому великих турнірних завдань, але ж були у них великі плюси, вірно? Наприклад, часто, матчі проводилися на хороших полях, в хороших умовах ...

— Та ще до всього кількісний склад Другої ліги був більшим, в тому числі, і завдяки таким командам. Звичайно, нам таких команд не вистачає, багато в чому, через їх відхід ми змушені були звернутися до нового формату проведення турніру. Але ж ми всі переживаємо за розвиток футболу в Україні. Ці команди не зникли, вони перейшли в турнір Прем'єр-ліги U19. Перші відгуки про нього з боку клубів Прем'єр-ліги, начебто, позитивні, так що ми можемо за них тільки порадіти і побажати турніру розвитку, а українському футболу — появи нових, яскравих гравців.

— Позаду половина турнірної дистанції у Другій лізі, яка в цьому сезоні проводилася в новому форматі. Загалом, нинішній експериментальний сезон вже зібрав ряд відгуків. Що говорять учасники і спостерігачі турніру?

— Відгуки є різні, але в цілому, по існуючій думці учасників, організаторів та експертів футболу, що спостерігають за Другою лігою, сам формат вже зараз можна назвати успішним. Навіть більше — незважаючи на те, що це експеримент, а в наступному сезоні було заплановано проведення Друголігового турніру в одній групі з 20 командами, багато клубів вже зараз висловлюють бажання грати за нинішньою, двоетапної формулою. Ми, звичайно ж, вислухаємо всі думки і на основі бажання клубів прийдемо до спільного рішення. За підсумками першого півріччя з новим способом проведення можна припустити навіть, що такий формат був би ідеальним для Другої ліги в разі збереження її кількісного складу (2 групи по 12 команд).

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook