Ігор Яворський: відверто про завдання та проблеми Ниви
Про стан справ у команді, перспективи і минулі невдачі розповів читачам Номер один в ексклюзивному інтерв’ю головний тренер Ниви Ігор Яворський (розмова відбулася до матчу з одеським СКА).
— Ігорю Петровичу, сьогодні Нива перебуває на шостому місці, хоча за потенціалом має бути значно вище. Чому так сталося?
— Нива розпочинала чемпіонат не досить упевнено, загубивши на рівному місці 7 очок у домашніх матчах (поразка від Реал Фарму та нічиї з Єдністю та Славутичем). Але тоді на це були об'єктивні причини — склад команди лише формувався і функціональна готовність гравців була різною. Ви подивіться, з тієї команди, яка в нас була на початок сезону, стабільно грають тільки п'ять виконавців — Новак, Гребінський, Лазорик, Данищук і Войтович, а решта — нові футболісти. Сьогодні склалася ж інша ситуація. Ми бачимо, як від матчу до матчу прибавляє Кабанов. Це ж саме можна сказати про Антонюка та Швеця. Це ті футболісти, які прийшли місяць тому, і на них фактично тримається хребет команди.
— Останнім часом Нива грає одним складом, однак результат знову погіршився.
— Якщо підсумувати той період, відколи я прийняв команду (а пройшло три місяці), то вдалося стабілізувати її склад. Що ж до того, що ми не постійно перемагаємо, як би того хотіли вболівальники, то місяць часу, відколи команда разом, нічого ще не говорить. Маємо велику кількість помилок у передачах, неуважність захисників, немає того контролю м’яча, до чого ми прагнемо. І це все стається через те, що футболісти до кінця не зіграні, бо разом не провели підготовчих зборів. Натомість про тренувальний процес у період чемпіонату говорити не доводиться, бо, скажімо, за останній місяць Нива провела 8 ігор. А враховуючи постійні переїзди, відновлення тощо, знаходимо мінімальні вікна для тренувань, але вони погоди не роблять.
— За власними спостереженнями, останніх три матчі Нива сильно збавляє у другому таймі. В чому причина?
— Якщо враховувати кубкові матчі, то протягом серпня-вересня в команди була дев’ятиматчева безпрограшна серія. Нива бореться на два фронти, але було неозброєним оком видно втому футболістів. Провівши тести, зробивши аналіз, тренери зрозуміли, що потрібно "підтягнути" футболістів. А щоб вийти на новий рівень, нам потрібні були фізичні навантаження. П’ять днів перед поєдинком з Кристалом працювали в дуже серйозному режимі. Звичайно, втома ще даватиметься взнаки (і це було видно в зазначених вами матчах), але сподіваюсь, що у наступних іграх команда показуватиме все кращий футбол.
— Побутує думка, що Нива — вікова команда, відповідно зрілі футболісти не витримують усі 90 хвилин грати на високому темпі.
— У нас є декілька досвідчених футболістів, а загалом я б не сказав, що в нас вікова команда. Скажімо, коли я працював з Нивою ще у Вищій лізі, то в нас грали брати Капанадзе, Ігор Біскуп, котрим було за 35-ть, і вони були одними з кращих. Ніхто в їх паспорти не дивився, бо вони були готові фізично, адже проходили якісні підготовчі збори. На мою думку, у другому таймі спад у грі команди не залежить від віку гравця, а все значно глибше — в області психології, звідки футболіст прийшов до Тернополя і як він тренувався в тих командах, за які виступав до Ниви. Навіть пропрацювавши п'ятиденний цикл, ми бачимо, як деякі футболісти не відійшли від навантажень і, умовно кажучи, "повзають" по полю, хоча деякі прогресують.
— Але ж вам ніхто не дасть багато часу на розкачку, керівництво клубу поставило завдання, і його треба виконувати?
— Мені не потрібно часу, мені потрібен результат вже сьогодні, і цей результат має дозволити Ниві вийти в Першу лігу. І поки що ми потихенько, але рухаємось до своєї мрії.
— Зважаючи на останні невдачі, про перше місце, яке напряму дає можливість підвищитись у класі, вже забули чи ще поборетесь за нього?
— Друге місце також дає шанс вийти у Першу лігу, хоча про перше місце теж не відкидаємо думок. Ще досить багато ігор, і якщо б футболісти Десни думали, що вони вже у Першій лізі, то я був би радий таким їхнім настроям. Ми маємо думати за свої ігри, їх позитивний результат, не повинні дивитися, як грає суперник. Якщо будемо перемагати в кожному матчі, то ніхто нам не завадить вибороти путівку до Першої ліги.
— Можливо, заради досягнення результату в чемпіонаті треба було пожертвувати кубком…
— Хоча чемпіонат для нас є пріоритетом і результати ігор у ньому стоять на першому місці, разом з тим дуже хочемо добре зіграти з ФК Севастополь, і якщо пощастить, то й пробитися до чвертьфіналу. Тернопільський вболівальник хоче побачити хорошу гру хороших команд, тому на кубкові матчі налаштовуємось по-особливому. Сподіваюся, що 31 жовтня глядач прийде на кубкову гру, щоб підтримати Ниву.
— У плані досягнення поставленої мети останнім часом Ниві допомагають земляки з ФК Тернопіль…
— Незважаючи на те, що клуби є конкурентами в одній лізі, у нас із сусідами добрі взаємостосунки. Ми не приховуємо того, що наші тернопільські колеги з ФК Тернопіль допомогли нам, перегравши у домашніх матчах Славутич, Скалу, при цьому сподіваємось, що вони і далі будуть нам допомагати, а для цього віримо, що муніципальний клуб теж потрапить до шестірки кращих. Тоді у фінальній частині буде дві команди з Тернополя і за таких умов нам легше буде виконати поставлені завдання. Було б дуже добре, якби Нива підвищилась у класі, а ФК Тернопіль міцно закріпився в Другій лізі.
— Сьогодні в Ниві фактично немає місцевих виконавців, а єдиний гравець Олег Лівіцький, який має більш-менш стабільне місце в основі, останнім часом вас розчаровує. Невже на Тернопіллі немає футбольних талантів?
— Ми давали шанс Плішці, Скакуну і ще цілій групі місцевих футболістів (до 70 чоловік), але їхній рівень був слабкий. І головне — вони, мабуть, не хочуть прогресувати. Скажімо, скільки ми протягом останнього місяця з Плішкою розмовляли, таке відчуття, що він немов заблудився, у нього на першому плані, очевидно, кохання, і більше він перед собою нічого не бачить. А у футболі треба вибирати: або ти займаєшся футболом, щоб вийти на високий професійний рівень, або віддаєш перевагу коханню…
— Незабаром завершується перший етап чемпіонату. Чи вже є якісь плани щодо підсилення складу команди під час зимової перерви?
— Коли я очолив команду, то футболістів у Ниві не було, всім було роздано на руки контракти, і вони стали вільними агентами. На початках з миру по нитці укомплектовували команду, і тільки коли дозаявка у Першій лізі завершилася, нам вдалося підібрати кількох кваліфікованих гравців. Відповідно у нас з’явилася ціла група футболістів, які не потрапляють у 18-ку, і цю групу ми будемо міняти. Перед нами стоїть завдання не тільки здобути путівку до Першої ліги, а в разі виконання цієї мети гідно грати у вищій за рангом лізі. І якщо влітку укомплектуватися було дуже складно і цього до певної міри нам не вдалося, то серйозну селекційну роботу маємо провести зимою.
— На ваш погляд, які позиції є проблемними і потребують підсилення?
— Проблемні у нас позиції центральних і флангового півзахисників. Нам потрібні на ці позиції швидкісні футболісти. Скажімо, життя заставило використовувати номінального оборонця Олександра Антонюка на позиції флангового хава. Два наші центральні півзахисники повільні у плані швидкості, тим самим у нас сьогодні не виходить швидкий перехід з оборони до атаки. І звичайно, бракує хорошого, швидкісного форварда на допомогу Кабанову.
— Чи немає бажання запросити на проблемні позиції когось із футболістів ФК Тернопіль?
— Скажу так: якби цих два колективи об’єднати, в Тернополі була б дуже хороша боєздатна команда. Мені імпонує гра декількох футболістів муніципального клубу, яких я б із задоволенням взяв до себе в команду. Але на даний момент це зробити нереально, адже в кожного з них діючі контракти. Можливо, це добре, що молоді тернопільські хлопці обіграються, набираються досвіду. Але якби Нива вийшла в Першу лігу і вдалося знайти спільні точки дотику з керівництвом ФК Тернопіль, потасувати склад, у Тернополі був би один сильний клуб першої ліги і команда другої ліги, складена з молодих та перспективних футболістів.
— Чи задоволені роботою тренерського штабу?
— Мої помічники Дунець і Самардак працюють добросовісно, всі 24 години на добу живуть з командою. Претензій до них немає. Вдячний і начальнику команди Роману Мацюпі, адже на ньому лежить рутинна робота — заявки-дозаявки, атестація. Взяти до прикладу, перехід до Ниви Тараса Кабанова. Ми спрацювали не гірше, а можливо, й краще клубу Прем’єр-ліги, коли за добу отримали міжнародний трансфер.
— Сьогодні практично все у футболі залежить від фінансової стабільності клубу. Чи є ця стабільність у ФК Нива?
— Керівництво області і наш президент багато роблять для команди. Більшість з обіцяного виконується. Скажімо, заробітна плата команді виплачена за липень-вересень. Якщо говорити про преміальні, то їх виплачено лише за першу гру в Херсоні та за кубкові матчі. Хоча гроші не стоять на першому плані і футболісти вірять керівництву клубу, але завжди легше працювати, коли обіцяне виконується вчасно і в повному обсязі. Тоді й результату легше добиватися.
— А як, на ваш погляд, у фінансовому плані стоїть Нива у порівнянні з іншими клубами ліги?
— Якщо взяти попередні роки, коли футболісти нічого не отримували або це був мізер, то сьогоднішні 5-7 тисяч у лідерів і 3-4 тис. у решти здаються великими сумами, і це великий крок уперед. Однак навіть ці суми різко контрастують із платнею лідерів тієї ж Десни, які отримують у 2-3 рази більше від наших лідерів. Загалом Нива у фінансовому плані знаходиться десь у п’ятірці кращих клубів ліги.
— Що робиться у плані покращення клубної інфраструктури, адже її, за великим рахунком, немає?
— Ми не маємо ні автобуса, ні бази, ні власного тренувального футбольного поля. Для тренерів та футболістів — це велика біда. На початках був намір зробити ремонт на колишній базі Ниви у В. Гаях, але, на превеликий жаль, голова обласної ради запропонував нам взяти базу в оренду тільки на 1 рік. Це нам неприйнятно, бо, вклавши у її ремонт 700 тис. грн., через рік нам можуть сказати: вибачте, хлопці, у нас на неї інші плани. Тому було вибрано інший варіант — ми проживаємо у приміщеннях різних санаторіїв. Повірте, це великий дискомфорт, адже живемо в одному місці, тренуємося в іншому, постійно замовляємо автобус. Відповідно велика кількість коштів іде на потреби, яких можна було б, у разі наявності своєї бази, уникнути.
— Після одного з матчів ви дорікнули щодо харчування. Чи виправилася ситуація?
— Харчування — це також одна з головних проблем. Хоча у санаторії все роблять, щоб футболісти почувалися комфортно, але коли харчування підлаштовуємо не під тренувальний процес, а навпаки, тренуємось, зважаючи на графік харчування, то це не дуже добре. Разом з тим, якщо порівняти те, що ми споживаємо, з тим, що говорить наука, то це небо і земля. Але, разом з тим, ми дякуємо й за те, що маємо, хоча хотілося б набагато кращого харчування — калорійного, з більшою кількістю вітамінів, фруктів, але для нинішніх реалій це не можливо. Так, керівництво намагається якось його покращити, додаючи в раціон сири, ковбасу тощо, однак для повноцінного харчування футболіста і цього замало…
— Чи вплинула на психологічний стан команди крадіжка, яка сталася в санаторії "Медоборах"?
— Зловмисники викрали три комп’ютери і заробітну плату в кількох футболістів. Дискомфорт був, але загалом ці неприємності жодним чином не вплинули на футболістів. Вони вже забули про все, і на грі це не відбивається. Хоча і до сьогодні крадіїв не знайшли, та й, на мій погляд, так, як у нас шукають, неможливо їх знайти. І знову ж таки повертаюся до бази: якби вона у нас була, то такого інциденту не сталось би.
— Яке ваше ставлення до випадку з фанатами Ниви, десяток з яких, заламавши руки, вивели під час матчу зі стадіону?
— Для тернопільських міліціонерів наведу приклад одного з останніх матчів української Прем’єр-ліги. У поєдинку Металіст–Шахтар ледь не весь ігровий час була димова завіса, але я не бачив, щоб хоча одного фаната вивели зі стадіону. Тернопільська ж міліція діяла варварським методом, було таке відчуття, ніби ми живемо десь в Африці. Неприємно було дивитися, як наша міліція поводиться на футбольному стадіоні. За що бити дітей? Так, було кинуто димову шашку, але станьте поряд, зробіть їм зауваження, але викручувати руки, бити… В усіх країнах світу фанати застосовують шашки, але ми бачимо, наскільки цивілізовано поводяться правоохоронці в Європі. Так, якщо б фанати поводились агресивно, ламали крісла, коли б ситуація виходила з-під контролю, то ще якось можна було виправдати дії міліції, і то бити не можна, адже є інші методи впливу.
— І на завершення охарактеризуйте гру кожного із гравців основного складу. Які якості в того чи іншого футболіста хороші, а які ще потрібно підтягнути?
— Воротар Андрій Новак — один із кращих у лізі. Кожен воротар помиляється, але якщо взяти у загальному всі матчі, то він провів їх на високому рівні. І я думаю, що цей голкіпер був би на провідних ролях у хорошій команді першої ліги. Не випадково Нива виборола право на оборонця Миколу Лазорика в боротьбі з алчевською Сталлю та казахстанським Тоболом. Цей футболіст може грати на більш високому рівні, адже у нього є всі дані: добре діє у повітрі, вправно грає на випередження, вміє віддати точну і гостру першу передачу, що особливо ціниться у захисникові. Ігор Гребинський виконує величезний об’єм роботи, у нього велика працездатність та бажання, але брак техніки і спокою під час прийняття рішень не дає йому грати ще краще. Інший оборонець Олег Лівіцький на початку сезону діяв досить добре, але в останніх матчах він помітно погіршив свою гру. Поки не знаємо, в чому причина, але сподіваємось, що він вийде на звичний для нього рівень, адже це тернопільський вихованець, і патріотизм до рідного клубу має зіграти визначальну роль у його наступних матчах. Є категорія футболістів, які грають на одному рівні, особливо не виділяються, але й не помиляються. До них належить лівий захисник Віктор Яневич, єдиний його недолік — крайній захисник у сучасному футболі має грати ще й в атаці, чого Віктор поки не робить. І це для нього найголовніша біда. Думаю, що так стається через відсутність награних зв'язків між ним і півзахисником, але цю ваду можна поправити. Півзахисник Ігор Швець прийшов до нас недавно, тому важко про нього щось говорити. Були матчі, в яких він не міг витримати і 45 хвилин, а в останніх поєдинках він суттєво додав у грі, єдина прикрість — отримав травму коліна, через яку змушений буде пропустити кілька матчів. Олександр Антонюк — досвідчений футболіст, який у Ниві грає не на своїй позиції, разом з тим, виконує великий обсяг роботи, за характером боєць, тому до його гри особливих претензій немає. Юрій Войтович — кваліфікований футболіст, але допускає чомусь дуже багато браку. Головна ж його проблема в тому, що Юрію не вистачає швидкості, а, як ми знаємо, швидкість у середині поля має визначальну роль у футболі. Важко дати характеристику Тимофію Листопаду. Були матчі, зокрема кубковий проти кіровоградської Зірки, в яких він зіграв просто блискуче, а були (і їх більше), в яких просто дивуєшся, як футболіст може допускати такі елементарні помилки. Анатолій Маткевич має хороші фізичні дані, досвідчений, з характером, але після операції Толик важко набирає ігрову форму, водночас я вірю в те, що він буде грати і ще принесе багато користі Ниві. Сергій Кушка — неординарний гравець, має високу швидкість, але не завжди нею користується. Це футболіст настрою, в якого немає спортивної злості, щоб, як кажуть, вмерти на футбольному полі, але м’яч забити. Хоча Сергій забивний форвард, має гольове чуття, є кращим бомбардиром команди і одним з кращих у лізі. Тарас Кабанов додає від матчу до матчу. Я його добре знаю і переконаний, що він може грати ще краще. Водночас Тарас залежний футболіст, йому потрібно доставити м’яча, а далі він знає, що з ним робити. Але от щоб власне доставити йому той самий м'яч — з цим у нас проблема. Якщо взяти гравців найближчого резерву, то той же Орест Януш не стабільний, у матчі з Оболонню-2 зіграв чудово, вийшовши на заміну, натомість вийшовши з лавки у грі з Десною, замість того, щоб робити флангові простріли, про що говорилося на установці, багато зловживав індивідуальною грою. Те ж саме можна сказати про Редвана Османова, котрому не вистачає майстерності та зіграності. Воротар Руслан Мазур — перспективний молодий тернопільський воротар, ще один кіпер Олександр Полуляхов отримав травму руки і у найближчий місяць лікуватиметься. Форвард Олександр Лакуста не в усіх матчах, але, виходячи на поле з лавки запасних, підсилює гру, натомість Олександр Лисюк не такий помітний, як би того хотілося. Але з такими футболістами, як Османов, Лакуста, Лисюк, Гринишин, можна працювати, що й власне будемо роботи під час перерви у чемпіонаті…
- 17.10.2012 Нива не без проблем обігрує СКА (+ ФОТО)
- 16.10.2012 Нива – СКА. Анонс матчу
- 16.10.2012 Ігор Яворський: "Досвідчені гравці допускаються простих дитячих помилок"
- 15.10.2012 Реал Фарм – Нива 2:0. Фармацевти вдруге покарали Ниву