Про нас
увійти

Санкар із Тернопільщини – перший українець у фіналі Чемпіонату світу

категорія: Зимові види | дата: 18 02 2021
Санкар із Тернопільщини – перший українець у фіналі Чемпіонату світу

Кременчанин Андрій Мандзій став першим в історії українцем, який вийшов у фінал Чемпіонату світу з санного спорту в спринті. На змаганнях у Німеччині в одиночному заїзді санкар фінішував тринадцятим, повідомляє Суспільне.

На кременецькій санній трасі у Кременці Андрій Мандзій вперше сів на санки і тренується тут 10 років.

"Я займався стрибками з трампліна, який недалеко звідси, там працював мій дідусь. Він мені казав: "Спробуй проїхатися". І ми з другом пішли на трамплін, пострибали, але я важив немало і тому стрибати далеко не вдавалося. Потім прийшов на санну трасу, спробував, у мене вийшло і так я на цій санній трасі ріс. Коли я прийшов, ці віражі якраз будувалися. Трасу будували вище, і я так піднімався з вищих точок", – каже Мандзій.

Нині спортсменові 32. За цей час Андрій двічі виступав на Олімпійських іграх.

"Тут, на базі я знайшов сани, на яких я брав участь в Олімпіаді в Сочі. Це була моя перша Олімпіада. Сани – австрійські, я ще пам’ятаю як ми їх обклеювали чорною матовою плівкою. Вони дуже хороші, зручні і досі служать нашим спортсменам", – розповів Мандзій.

На Олімпійських іграх у Пхьончхані в 2018 році Андрій каже, під час заїзду випав із саней:

"Падіння бували різні, бували і сильні, і слабкі, бували такі, що падав і від приходив до тями через два віражі".

На Чемпіонаті світу в Німеччині цього року Андрій став першим українцем, який пройшов кваліфікаційні заїзди та вийшов у фінал у спринті. Ця дисципліна в програмі чемпіонату світу з 2016 року. У попередні роки українські санкарі не проходили кваліфікацію.

"Там траса – одна з найстаріших у світі. На ній спортсмени завжди максимально сконцентровані, тому що траса дуже небезпечна. Мені на ній виступати було завжди складно, але я максимально налаштувався, і якраз там, де їхати було найважче – вийшло найкраще. І ще, була дуже хороша підготовка саней і це все дало дуже хороший результат", – каже Андрій Мандзій.

Спортсмен розповідає, що до змагань готується за кордоном. Тренер Андрія Мандзія – Василь Казмірук каже, що санкарі могли б тренуватися на кременецькій трасі, але її потрібно відремонтувати. З усієї довжини – а це один кілометр 157 метрів – придатними для спуску є тільки 800 метрів.

"Санна траса в такому стані, що коли якщо покривається кригою, то ще більш-менш їздити по ній нормально. Але вона довго не прослужить. Цій трасі 20 років. За всіма нормами, дерев’яні траси більше 20-25 років не витримують. Ця траса підходить для юнаків і юніорів, а для членів збірної команди – вона не є досконалою", – розповідає Казмірчук.

Сани для змагань спортсмени складають і готують самі, каже Андрій Мандзій. За його словами, комплектуючі закупляють за гроші Міністерства молоді та спорту.

"Зараз кожна команда сама розробляє сани для себе. Це добре, бо сани – це індивідуальна річ, яка має бути підлаштована для кожного спортсмена. Має бути відповідна ширина, довжина. Ручки, за які спортсмен тримається, мають бути максимально зручної форми. Якщо збирати самому сани, то це вартуватиме приблизно від 3 до 4 тисяч євро", – каже Мандзій.

Андрій розповідає, що максимально на санах розганявся до 144 кілометрів за годину. У санному спорті рекорд – 154 кілометри за годину.

"Можливо для когось – це великі досягнення, але для мене досягненням була б медаль на олімпійських іграх, або медаль на чемпіонаті світу. Сподіваюся, попаду на Олімпійські ігри в Китаї і там покажу хороший результат", – розповідає спортсмен.

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook