Про нас
увійти

Спорт у місті: Регбі

категорія: Водні види | дата: 08 04 2014
Спорт у місті: Регбі

Редакція журналу "Молодь" розповість про один із найбільш видовищних та жорстоких видів спорту, який набирає популярності на Тернопільщині — Регбі.

Історія

Регбі має багато спільного із футбольними іграми (які мають на меті здобування очкок забиванням м`яча ногами), які грали задовго до 19 століття, проте, лише в середині століття було сформовано всі правила.

Історія розвитку регбі як самостійного виду спорту почалось із гри, яку провели в англійському місті Регбі, на території Rugby School. До 1845 року, коли було опубліковано перший збірник правил гри, її, у різних формах, грали протягом двохсот років. Спершу, правила опирались на кількість учнів школи, які одночасно грали і постійно мінялись з кожною новою грою. Людиною, яка дала поштовх до розвитку одразу декількох контактних видів спорту став Вільям Вебб Елліс, який у 1823 році пробігся до воріт суперників із м’ячем у руках всупереч правилу, яке забороняло це робити. Сьогодні Кубок Світу з Регбі носить його ім’я, а на будівлі школи висить меморіальна дошка, яка увіковічнила цей здобуток.

Після публікації правил регбі по Англії почали створюватись "футбольні клуби". Так, Футбольний клуб Дублінського Університету, заснований 1854 року, є найстарішим в світі регбійним клубом.

Через півстоліття після публікації правил гри стався конфлікт між англійським регбійним союзом і рядом клубів із північної частини країни, в яких грали робітники і шахтери, який призвів до створення нового виду — регбілінг. Причиною суперечок стала заборона союзу на фінансове стимулювання спортсменів, які змушені пропускати роботу в неділю заради участі в матчах. Протягом майже всього XX століття керівні органи підтримували аматорський статус гри.

М’яч

До появи процесу вулканізації в 60-х роках XIX століття всі м’ячі для регбі були овальної форми, через надувні мішки, які робили із свинячого сечового міхура, і не завжди були однакового розміру. Оригінальний м’яч, яким колись грали в містечку Регбі, і досі зберігається у футбольному музеї Веба Елліса.

В 1892 році правилами гри було вперше нормовано розміри м’яча для регбі.

Правила гри

Гра проходить на прямокутному полі розмірами 100×70 метрів. До ліній воріт примикають "залікові" зони шириною від 10 до 22 метрів. Розмітка поля включає ще декілька важливих ліній: лінія розділу поля навпіл, і лінії, розташовані за 22 метри по обидві сторони від обидвох ліній воріт.

Перед початком кожної гри капітани і головний арбітр проводять жеребкування, яке визначає хто перший володітиме м’ячем, який вводиться в гру ударом ноги. Кожен матч складається з двох таймів по 40 хвилин, проте, після того, як час тайму завершується, боротьба триває доки м’яч не вийде з гри.

Одночасно можна грати як руками, так і ногами, оскільки правила цього не забороняють. Проте, при грі руками заборонено передавати м’яч вперед, а при грі ногами такого правила немає.
Метою гри є приземлення м’яча у заліковому полі або ж забиття його ногою над перекладиною воріт у межах, позначених двома стійками. Якщо гравець атакуючої команди заносить м’яч в зону і торкається ним землі, його команда отримує п’ять очок і право на додатковий удар, який може дати ще два очки. Ще очки можна заробляти при забиванні м’яча в ворота з штрафного удару, який дає три очки.

Сама гра має декілька форм — за кількістю гравців у кожній команді. Так найбільш популярним є різновид гри за правилами Союзу регбі (Rugby Union), який саме називається регбі. Значного поширення, а також включення до програми Олімпійських Ігор, здобув різновид регбі-7. Цей різновид буде мати дебют на олімпіаді 2016 року у Ріо-де-Жанейро.

На перший погляд, ці правила можуть здатися складними, але треба лише подивитись декілька ігор — і все стане зрозумілим.

Регбі в Україні

В Україну регбі потрапило з Британії ще до Другої Світової Війни, але утворення постійних професійних регбійних команд почалось в 60-х роках.

З приходом незалежності була заснована Федерація регбі України, а збірні команди України починають брати участь у відбіркових матчах чемпіонату Європи, проводиться Чемпіонат України з регбі, в якому беруть участь всі команди суперліги, вищої та першої ліг.

Регбійний клуб Терен

Регбі в Тернополі грали вже давно. Все починалось із спортивного клубу Тернопіль, який і дав поштовх до створення РК Терен, який зараз виступає на Чемпіонаті України. Одразу із початку існування клуб активно заявив про себе, потрапив до Вищої ліги, хоча досвід команди, на той момент, був ще слабким — ні правил, ні досвіду гри, ні особливої бази не було, але хлопці грали з сильними командами на аматорському рівні.

Володимир Крутовський, капітан команди РК Терен:

— Регбі — це не бадмінтон. Це такий вид спорту, який заряджає: якщо ти один раз зіграв, то ти більше не можеш без нього. Наша команда вирішила цього року взяти участь у Чемпіонаті України, який організовується за підтримки Федерації Регбі та на чистому ентузіазмі команд-учасників. Ми гратимемо як і класичний варіант Регбі-юніон, так і варіант Регбі-7, який має дещо інші, простіші, правила і який грається по 7 людей в два тайми по 7 хвилин.

Минулого року, зайнявши 9-те місце у чемпіонаті серед 36 учасників, ми показали, що Тернопіль — регбійне місто, ми змушуємо себе поважати: хлопці реально стали грати сильніше, відчувається більша злагодженість команди.

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook