Олімпійська надія Тернопільщини — Софія Зенченко
16-річна спортсменка зі Скалата Підволочиського району стала абсолютною чемпіонкою Європи з важкої атлетики. У ваговій категорії 63 кг вона завоювала три золоті нагороди та отримала першу путівку на участь у ІІ Юнацьких Олімпійських іграх, які в серпні цього року відбудуться в китайському Нанкіні.
На чемпіонаті Європи серед юнаків та дівчат 13-17 років, який проходив у польському місті Чеханов, дівчина була найкращою у кожному з видів програми, відтак отримала "золото" у ривку, піднявши штангу вагою 91 кг, в поштовху (результат 114 кг) та у сумі двоборства (результат 205 кг). Таким чином, спортсменка виконала норматив майстра спорту міжнародного класу. А за таблицею Сінклера, яка враховує співвідношення піднятих кілограмів до власної ваги, Софія Зенченко стала абсолютною чемпіонкою Європи серед 88-ми дівчат.
Софія Зенченко— вихованка Скалатської дитячо-юнацької спортивної школи "Колос". Навчається вона на другому курсі місцевого професійного ліцею. Опановує професію оператора комп’ютерного набору та адміністратора. Дівчина виховується у багатодітній родині — у неї чотири сестри і два брати.
За словами Софії захоплення важкою атлетикою з’явилося у неї через любов до спорту.
— Якось ми з подругами прийшли у зал позайматися на тренажерах, — каже дівчина. — Мені тоді було десять років. Я дуже любила присідати. Тож час від часу приходила сюди потренуватися. Спершу батьки були проти мого захоплення, казали, що це спорт не для дівчини. Зараз вони змирилися, переживають за мене, коли їду на змагання, пишаються моїми перемогам.
Щодня дівчина тренується по кілька годин. Буває, за один день інтенсивних занять підіймає близько 10 тонн. Софія була на змаганнях у Румунії, Словаччині, Узбекистані, показувала високі результати, але саме поїздка в Польщу стала для неї найуспішнішою.
— Звичайно, виступ на змаганнях — це стрес. Але я стараюся тримати себе в руках. Коли виходжу на поміст — хвилювання зникає, — зізнається спортсменка.
Вона має багато різних захоплень — закінчила музичну школу, грає на фортепіано, займалася вокалом, танцями, рукоділлям.
Вже два роки Софія — член збірної України з важкої атлетики. Тренують спортсменку подружжя Віктор Симів та Вікторія Шаймарданова.
— Перевагу Софії над рештою суперниць у ваговій категорії до 63 кілограмів було видно вже під час першої вправи, — каже Віктор. — Найбільшими її суперницями були дві росіянки. У ривку Софія виграла кілограм, а у поштовху 9. Відповідно підняла штангу вагою 91 кілограм, в поштовху — 114. Хоча на тренуваннях вона піднімала більше. Тому у нас був запас для перемоги.
Софія проводить більшу частину року на навчально-тренувальних зборах національної збірної у Харкові. Однак із радістю приїздить додому до рідних. У Скалаті її дуже люблять і завжди вболівають за неї під час змагань.
— Бувало, дізнаються в місті, що ми збираємось на збори, приносять сало, консерви, бажають щасливої дороги, — пригадує Вікторія Шаймарданова. — Скалат став справжньою кузнею талантів, особливо у важкій атлетиці. Спортсменки Софія Зенченко, Марія Хлян та Ірина Барановська відомі в Україні та у світі. Завдяки цим талановитим дівчатам Тернопільщина на другому місці в Україні за досягненнями з важкої атлетики. Їх тренери Віктор Симів та Вікторія Шаймарданова кажуть, що запорука успіху у цьому виді спорту в систематичних тренуваннях, дотриманні режиму та достатньому фінансуванні.
— У спортсменів немає ні вихідних, ні свят, — зізнається Вікторія. — Адже сильними не народжуються, ними стають. Лише наполегливість і праця ведуть до перемоги.
Спортивний зал з важкої атлетики Скалатської ДЮСШ потребує ремонту та оновлення інвентаря. Є лише одна жіноча штанга, тож дівчатам доводиться ставати в чергу, щоб позайматися.
— Звичайно, варто покращити умови для тренувань, однак поки що для цього немає коштів, — розповідає директор ДЮСШ "Колос" Володимир Лесів. — У ці непрості для нашої країни часи на допомогу держави надіятись марно. Тож самотужки стараємося підтримувати те, що маємо.
Можливо, чемпіонів із району побільшало б, однак нестача фінансування дається взнаки.
— У нас займається близько 60 дітей з навколишніх сіл, — додає Віктор Симів. — Було б дуже добре, як би ми могли у залі обладнати душові кабіни, створити кілька кімнат для проживання наших вихованців. У селах є багато перспективних дітей. Але вони не завжди можуть добратися на тренування. У деякі села вже роками не ходить автобус. Тож діти щодня долають по кілька кілометрів пішки. А як починаються заметілі і морози, сидять вдома. Але ми стараємося відшукувати здібних дітей і займатися з ними. Шукаємо також меценатів, і як тільки отримуємо фінансову підтримку, відразу ж і з’являється результат. Адже підготовка спортсменів до змагань високого рівня — це значні витрати на харчування, вітаміни, фармакологію, переїзд, проживання.
Віктора Симів, Вікторія Шаймарданова та Софія Зенченко висловлюють щиру вдячність президенту федерації важкої атлетики Підволочиського району Богдану Олійнику, президенту федерації важкої атлетики України Олександру Герезі, адже без їх допомоги була б неможлива поїздка на європейську першість. Також дякують та допомогу обласному управлінню з питань фізичної культури і спорту ОДА та обласному фізкультурно-спортивному товариству "Колос".
За матеріалами nday.te.ua