Олексій Кайда: "З якою метою знищується біатлон в Тернополі — не зрозуміло"
Передолімпійський біатлонний сезон подарував українським вболівальникам цього виду спорту безліч приємних миттєвостей, викликаних успіхами наших спортсменів. Вінцем цього сезону для нашої країни стали п'ять нагород чемпіонату Світу, що пройшов у чеському Нове-Место, в тому числі перше за десять років приватне золото української спортсменки, здобуте в спринті Оленою Підгрушною.
Але вже на початку міжсезоння з батьківщини нашої чемпіонки Світу, Тернопільської області, почали надходити тривожні новини. Виявляється, зараз гостро постало питання взагалі про існування біатлонної на Тернопільщині — одному з небагатьох регіонів нашої країни, де все ще активно розвивають найуспішніший із зимових видів спорту для українських спортсменів.
Як відомо, в селі Підгороднє під Тернополем вже понад сорок років функціонує центр підготовки біатлоністів, який за ці роки підготував десятки чемпіонів світу та Європи. Досить згадати, що найбільш титулована українська біатлоністка Олена Зубрилова готувалася саме на цій базі, а зараз там займається чинна чемпіонка Світу Олена Підгрушна, молоді надії нашої національної команди Анастасія Меркушина та Дмитро Підручний, і багато інших талановитих юних спортсменів.
Ситуацію, що склалася навколо бази в Підгородньому, для сайту ФБУ прокоментував президент Тернопільської обласної федерації біатлону, народний депутат України Олексій Кайда.
— Я звертався до міністра молоді та спорту України Равіля Сафіуліна і докладно описав йому ситуацію, що склалася. З його боку є розуміння цієї проблеми, і, наскільки мені відомо, Равіль Сафович звертався з даним питанням до адміністрації президента України, після чого був дзвінок в обласну адміністрацію. Але, схоже, у Тернополі всі сприйняли з точністю до навпаки: замість того, щоб зупинити беззаконня, процеси землевідведення були прискорені. Причому, роздали ділянки навіть ВСЕРЕДИНІ лижеролерної траси.
— Олексій Петрович, яка ступінь загрози для функціонування біатлонної бази в Підгородньому від виділення ділянок землі і потенційного будівництва на них?
— Ключове питання — чим це загрожує. Земля виділена начебто законно і нібито під садівництво. Але я спілкувався з деякими людьми, що одержали ділянки, і вони ясно висловилися, що хочуть побудувати там дачні будинки. Природно, будівництво супроводжується регулярним підвозом матеріалів. Але привезти їх інакше як через лижеролерну трасу неможливо. Зрозуміло, що важка вантажна техніка трасу знищить. Але навіть не це головне. Головне — це те, що машини на трасі будуть загрожувати здоров'ю і життю дітей, які там тренуються. А це той поріг, через який переступати не можна. Але ж ще не стерся з пам'яті торішній епізод з Іриною Варвинець. Причому, це проблема не тільки на період будівництва, адже люди на свої ділянки будуть їздити постійно.
Я написав депутатський запит на адресу прем'єр-міністра, який поки залишився без відповіді. Крім того, я звернувся до генеральної прокуратури, прокуратури Тернопільської області, яка проводить перевірку, але попередньо кажуть, що все зроблено згідно чинного законодавства. Тобто, з одного боку, арезидент України ставить питання про розширення баз для олімпійців, а з іншого — глави адміністрацій роблять все навпаки.
Більше того, у мене є відповідь з обласної адміністрації, що діти там, бачте, незаконно займаються! Тобто сорок років існує база, яка виховала безліч чемпіонів, і тепер постає питання про законність тренувань дітей! Хоча у бази і у стрільбища є всі дозвільні документи, що підтверджують правомірність її функціонування.
— На якому рівні приймалося рішення про виділення цих ділянок?
— Усі землевідводи оформлялися розпорядженням глави Тернопільської райдержадміністрації Віктором Щепановський ще в грудні минулого року. І все робиться настільки швидко, що зараз є вже державні акти на цю землю. До речі, брат Щепановського на даний момент відбуває покарання у місцях позбавлення волі за будівельні афери. А тут ми бачимо явний приклад незаконних операцій із землею. До речі, на мій депутатський запит про надання всіх земельних розпоряджень, мені було відмовлено, що теж є порушенням закону.
— Якими можуть бути, на Ваш погляд, шляхи вирішення виниклої проблеми?
— Як мені бачиться, є два шляхи. Перший і більш простий — скасувати дане розпорядження про виділення землі вищестоящими органами. Чи буде це обласна державна адміністрація, або кабінет міністрів, або президент — не настільки важливо. Є другий шлях — щоб прокуратура звернулася до суду про незаконне виділення землі, і вже рішенням суду скасувати ці державні акти.
— Згідно будівельних нормативів України, стрільбище повинно розташовуватися не ближче, ніж за 2 кілометри від житлових будов. А яка відстань від стрільбища до виділених ділянок насправді?
— Ближче, набагато ближче. Але тут ось яке питання — якщо вже доходять до того, що діти нібито незаконно займаються на базі, то що заважає тій же обладміністрації заявити, що і стрільбище розташоване незаконно? .. І вигнати звідти всіх, хто там тренується. Хоча стрільбище використовується не тільки біатлоністами, а й, наприклад, силовими органами для проведення навчальних занять своїх співробітників.
Звичайно, для тієї ж прокуратури ці будівельні норми могли б стати важливим аргументом при судовому розгляді питання. Але поки звернення до суду немає, хоча в цій ситуації можна і потрібно боротися.
З якою метою знищується біатлон в Тернополі — не зрозуміло. Адже є й позитивні приклади. У тій же Харківській області починається розвиток біатлонної інфраструктури. У Сумській та Чернігівській областях біатлон розвивається і підтримується в тому числі владними структурами.
Тому хочеться звернутися до всіх людей доброї волі, всім, хто здатний допомогти. Я, як президент обласної федерації біатлону, не можу змиритися з подібним станом речей. Я буду звертатися до президента, в усі можливі судові інстанції, щоб не допустити зникнення Тернополя з біатлонної карти України. Всьому є межа, але ставити на карту особистих інтересів здоров'я наших дітей — це верх цинізму.
Олена Підгрушна:
— Чесно кажучи, я шокована тими подіями, які розгортаються навколо нашої бази в Підгородньому. Для мене, та й для багатьох тернопільських спортсменів, це єдине місце, де можна проводити підготовку до сезону і тренуватися взимку. Після завоювання золота чемпіонату Світу я сподівалася, що це дасть додатковий поштовх до розвитку біатлону і в Україні в цілому, і в Тернополі зокрема. І після світової першості нам дійсно надавали увагу і говорили багато хороших і правильних слів. Але на ділі все виходить зовсім інакше. Таке враження, що медалі чемпіонату Світу виявилося достатньо, а про те, що буде далі, ніхто не думає. Якщо базу закриють, то мені можна буде закінчувати кар'єру, оскільки умов для підготовки просто не буде. І не тільки мені, але і ще десяткам молодих спортсменів, які тільки мріють про те, щоб у майбутньому досягати високих досягнень у спорті.