Автанділ Мдінарадзе: Перша ліга – це проміжний етап!
Сезон-2012/13 для тернопільської "Ниви" був складним. Незважаючи на високі цілі, на початках мало хто вірив, що вдасться виконати поставлене на сезон завдання – здобути путівку до першої ліги. Тим не менш, сталося все якнайкраще. Про сезон, що минув, найближчі та довгострокові плани клубній прес-службі розповів президент ФК "Нива" Автанділ Мдінарадзе.
Доводилося все починати фактично з нуля
– Як охарактеризуєте футбольний сезон для тернопільської "Ниви"?
– Головне, що вдалося реалізувати поставлену мету – "Нива" здобула путівку до першої ліги. Сезон був дуже важким, але я радий, що його вдалося з честю пройти. А останній матч з ФК "Одеса" засвідчив: футбол у Тернополі люблять. Відповідно, керівникам клубу і футболістам є для кого працювати.
– Мабуть, тільки Вам і, можливо, ще головному тренеру відомо, наскільки складно давався кожний крок для досягнення поставленої мети?
– У Тернополі ніколи не було стабільного фінансування, тому, найперше, важко було запросити кваліфікованих футболістів. Шлейф боргів попередніх керівників ФК "Нива" (майже 1 млн. грн.) створив негативний імідж. До того ж, у клубу була повністю відсутня інфраструктура. Доводилося все починати фактично з нуля. Разом із тим, команда, з якою я працюю, добре розуміла, що тільки з виходом у першу лігу ФК "Нива" стане цікавою для потенційних інвесторів. Нам вдалося запросили професійного тренера, та, особливо в зимовій перерві, гравців високої кваліфікації. Отож, не дивлячись, на невдалий старт, у подальшому команда грала стабільно, без серйозних зривів, що й у підсумку дозволило підвищитися в класі.
– Паралельно довелося працювали над питанням розбудовою клубної інфраструктури…
– Вона, як така, була відсутня. Намагалися, як могли, її підтягувати. Так, є речі, які ми поки що не потягнули: заміська база, клубний офіс, якісне поле тернопільського стадіону, резервне поле для тренувань, автобус і багато іншого. Водночас, ми добре розуміли, що не все робиться одразу. Було зроблено першочергові кроки, напрацьовано наступні напрямки роботи. Скажімо, замахнулися на будівництво сучасної заміської навчально-тренувальної бази, презентація проекту якої відбудеться 30 червня. Уже визначено місце, де вона буде – навпроти ресторану "Стожари", що за 10 км від Тернополя в напрямку Збаража. На сьогодні готується дозвільна документація. Я прекрасно розумію, що це багатомільйонний проект, який не можна реалізувати за кілька місяців чи навіть рік, але якщо наші плани здійсняться, то за два роки ми її здамо. На сьогодні ж ми говоримо, що база зводитиметься почергово. Найперше, почнемо з футбольних полів, яких на ній буде п’ять. Зазначу, що дана база не буде закритою зоною. На ній ми плануємо розвинути відпочинкову інфраструктуру, щоб туди приїздили не лише спортсмени, а й прості тернополяни. Там вони могли б подивитися за тренуванням улюбленої команди, поспілкуватися з футболістам чи просто відпочити.
– Не так давно Ви говорили про трансляцію матчів на одному зі всеукраїнських телеканалів…
– До Тернополя приїздила технічна група ТРК "Футбол", яка поставила ряд досить жорстких вимог до стадіону. Тільки їх виконання може дозволить транслювати футбольні поєдинки з Тернополя наживо. Професійна зйомка відбувається апаратурою вартістю 5-6 млн. євро. Відповідно, вона має бути захищеною як від природних катаклізмів, так і від людського втручання. До того ж, на стадіоні повинна бути певна кількість платформ для розміщення камер і багато інших нюансів. Стадіонів, що відповідають цим вимогам і на яких грають команди першої ліги, в Україні не так багато. Якщо Тернопіль увійде до їх числа, то професійну "картинку" з Тернополя побачить вся Україна.
– А чи не боїтеся, що з появою прямих трансляцій зменшиться відвідуваність домашній матчів "Ниви"?
– Не боїмося, адже глядачі, прийшовши на стадіон, зможуть "вживу" побачити своїх кумирів та паралельно переглянути на центральному екрані високопрофесійну трансляцію з повторами. Загалом, перегляд футбольних матчів у Тернополі хочемо зробити справжнім святом для вболівальників.
– Чи має змогу ФК "Нива" виконати ці, як і багато інших вимог, що ставлять перед клубом першої ліги до спортивної арени?
– Ведемо перемовини з тернопільською мерією відносно стадіону. У першій лізі до нього ставлять особливі вимоги. Це і наявність конференц-залу для проведення прес-конференцій, флеш-зони, коментаторські кабіни, кімнати допінг-контролю тощо. Все це ми намагатимемося зробити. Разом з тим, вестимемо мову про взаємозаліки за ці роботи, адже нам уже надали кошторис, згідно з яким оренда стадіону на одну гру становить 10 тис. грн. плюс 3-4 тис. грн., якщо матчі проводитимуться у вечірній час, відповідно, доведеться включати прожектори. Сподіваємося, керівництво міста і стадіону піде на зустріч "Ниві", і коли ми вкладемо чималі кошти в інфраструктуру стадіону, будуть якимось чином компенсовані. Звичайно, логічно було б віддати стадіон у довгострокову оренду нашому клубові. За таких умов всі роботи на спортивній арені проводилися б значно швидше, бо комунальне підприємство – це неповоротка бюрократична машина. Водночас, трапляються випадки, коли рішення потрібно приймати оперативно. Скажімо, до футбольного поля цього сезону багато нарікань. Ми хочемо знову запросити фахівців зі Львова, щоб ті попрацювали над його станом, позаяк матчів цього року буде багато і дуже хотілося привести поле у належний стан, адже від цього залежить якість самої гри, а відповідно – результат. На цю тему в нас були попередні перемовини з міським головою Сергієм Надалом, з котрим у нашого клубу склалися добрі стосунки. Переконаний, що мер з розумінням до цього поставиться, адже покращена ФК "Нивою" стадіонна інфраструктура нікуди з міста не зникне, а залишиться і нею будуть користуватись інші команди, у тому числі, і ФК "Тернопіль". До того ж всі ці покращення робляться в першу чергу не для Хоптяна, Гоча чи Мдінарадзе. "Нива" – це народна команда, більшість вболівальників якої саме з Тернополя. Переконаний, міська влада буде зацікавлена створити вболівальникам комфорті умови на стадіоні.
"Нива" декларує і демонструє стабільність"
– Сьогодні ФК "Нива", і про це говорять на рівні керівництва футбольного господарства нашої країни, один із найстабільніших у фінансовому плані. За рахунок чого і кого це відбувається?
– Cьогодні ми спостерігаємо, як з футбольної карти України зникають футбольної клуби, не краща ситуація на Заході України. Зокрема, великі проблеми мають завжди благополучні львівські "Карпати". Ми ж на своєму рівні декларуємо і демонструємо певну стабільність, і ця стабільність досягається не так просто.
Хто має добру пам'ять, може згадати, з чого ми починали, що було рік тому: в клубу зовсім не було грошей, команда не виїздила на матчі тощо. А де нині ми знаходимося? Яким би розумним я не був, якби не знав, чого хочу і в якому напрямку йти, при цьому вкладаючи свої особисті кошти, повірте, цього недостатньо для керування професійним футбольним клубом. Це кропітка робота багатьох людей і, в першу чергу, велика заслуга губернатора Тернопільщини Валентина Антоновича Хоптяна, позаяк немає такої наради, на якій би не порушувалось питання футболу. Слова вдячності заслуговує заступник голови ОДА Петро Володимирович Гоч, котрий на рівні зі мною опікується "Нивою", живе командою, хоча в нього є чимало і своїх прямих обов’язків. Переконливо можу стверджувати: якщо б не було прихильності обласної влада до команди, то не було б першої ліги, не було б тієї стабільності, яка є нині. Водночас, можу сказати, що це все досягається завдяки спільній роботі великої команди – починаючи від рядових працівників клубу. Найголовніше, що в команді і клубі немає хаосу, практично все працює, як годинниковий механізм. І це приємно, бо ще донедавна все нагадувало іржаву трубу, що то в одному місці проривало, то в іншому. Доводилося все це латати, хоча дії не завжди були вчасними. Сьогодні кожен знає ділянку роботи, за яку відповідає, тому керувати цим процесом набагато легше.
– Говорячи про фінанси, не можемо не запитати про розрахунок з футболістами?
– З футболістами по заробітній плані проведений повний розрахунок включно за травень. Наприкінці місяця закриємо питання з червеневою зарплатою та бонусами, які передбачено футболістам за виконання поставлених на сезон завдань.
"Перша ліга – це проміжний етап!"
– Нині виконано завдання виходу в першу лігу, але, знаючи Вас довгі роки, на досягнутому зупинятися не збираєтеся?
– Вважаю, перша ліга – це все-таки проміжний етап. Скільки часу "Нива" затримається на цьому етапі – питання, на яке я сьогодні відповісти не можу. На сьогодні нам потрібно подивитися на команду, наскільки вона боєздатна, як "Нива" покаже себе у дебютних матчах першої ліги. Якщо в цьому сезоні ми й не плануємо виходити в Прем’єр-лігу чи бути в трійці або п’ятірці, але якщо гра піде і буде результат, пріоритети на сезон можна змінити. Сьогодні ж можна говорити про орієнтовні плани на новий сезон, а саме — місце "Ниви" у першій половині турнірної таблиці. Тобто націлюємо тренерів і футболістів на позицію не нижчу восьмої.
– А чи проводили порівняльні розрахунки клубного бюджету в різних лігах, адже гра грою, а без фінансів у еліті робити нічого.
– Загальноприйнято, що бюджет клубу другої ліги з переходом у першу збільшується вдвічі, а бюджет команди першої ліги і Прем’єр-ліги збільшується у 10 разів. Для прикладу, якщо команда другої ліги під завдання мала бюджет до 6 млн. грн., у першій лізі він зростатиме десь до 12 млн. грн., а в Прем’єр-лізі – становитиме приблизно тут саму суму, або й більшу, але вже у доларовому еквіваленті. Більше того, сьогодні, щоб грати в Прем’єр-лізі під час атестації ФФУ вимагає представлення банківської гарантії на 10 млн. доларів. Тобто сума, яка мала б гарантувати, що клуб завершить сезон. Ми все це знаємо, тому добре прораховуємо кожен свій наступний крок. Зокрема, як менеджер, який не зі слів знає, що таке професійний футбол вищого рівня, переконаний, що навіть за 50-60 млн. грн. можна створити хорошого рівня професійну команду Прем’єр-ліги. Тобто це сума вдвічі менша за ту, що витрачають нині інші клуби Прем’єр-ліги. Водночас, і ці суми для Тернополя і ФК "Нива" є фантастичними і не підйомними…
– Уже 14 липня «Нива» стартує в першій лізі. Чи очікуються серйозні кадрові змінити в команді?
– У наближчі дні сідатимемо за стіл переговорів з рядом футболістів, контракти яких закінчуються, або з якими була домовленість, що контрактні зобов'язання будуть переглядатися з виходом команди в першу лігу. Наразі, наскільки мені відомо, ніхто з основних футболістів не має наміру залишати команду. Хоча це і природній процес, кілька гравців, які не витримують конкуренції і рівень яких не відповідає рівню першої ліги, підуть з команди.
– А чи варто сподіватися на гучних новобранців?
– Тренер надав список футболістів, яких він би хотів бачити у "Ниві". Деякі з них на слуху і добре відомі футбольній громадськості. Наразі з ними ведуться перемовини. Вони поставили свої умови. ФК «Нива» вивчає їх на предмет того, чи клуб зможе забезпечити їх «фінансові апетити» і чи та платня, на яку вони претендують, відповідає рівню їхної гри. На сьогодні потенційні новачки приїздять до "Ниви" на оглядини, братимуть участь у контрольних матчах, тренери оцінять їх сильні і слабкі сторони, і тоді прийматимемо кінцеве рішення. Для нас дуже важливо знати, що той чи інший футболіст потрібен «Ниві», вписується в концепцію гри, близький команді по духу. Лише за таких умов вишукуватимемо додаткові кошти для його запрошення до Тернополя. Зважаючи на те, що переговорний процес ще не завершених, буде правильно і, сподіваюся, вболівальники мене зрозуміють, не оприлюднювати їх імена передчасно.
На стадіон за абонементом!
– У сезоні, що минув, активно підтримував команду фан-сектор…
– Зі свого боку я дуже ціную підтримку команди фан-сектором і до цих слів, певен, приєднуються всі футболісти "Ниви". З іншого боку, кожна гра – це додаткові фінанси з клубного бюджету, які йдуть на покриття штрафів чи як компенсація за поламані крісла у фан-секторі. Я розумію, що фанати мають якось проявляти свої емоції, але, все ж таки, просив би їх не ламати крісел та не кидати фаєра на бігові доріжки. Є інше вирішення даного питання. Я особисто звертався до керівництва стадіону щодо демонтажу крісел на фан-секторі. На інших спортивних аренах, в тому числі і закордоном, такі приклади є. Однак, поки розуміння я не знаходжу. Директор стадіону пояснює, що спортивна арена має певну кількість місць для сидіння. Якщо ж їх зменшити, тоді потрібно переробляти документацію, а це зайві гроші, котрих у стадіону немає…
– Чи очікуються якісь новинки для вболівальників?
– Клуб особливу увагу звертає на роботу з вболівальниками. Працюємо щодо збільшення відвідування футбольних матчів. Наше тверде переконання: вболівальника насамперед має цікавити футбол. Якісна гра улюбленої команди – це лакмусовий папірець для справжнього вболівальника. Заманювати глядачів на стадіон різними подарунками та шоу-програмами – неправильно. Так, можуть бути окремі ситуації, і такі маркетингові ходи матимуть місце, але основне завдання – зацікавити тернопільського вболівальника прийти на стадіон. Глядач має знати, що, прийшовши на футбол, він, по-перше, морально підтримає свою команду, бо для футболістів цей фактор є дуже важливим; по-друге, придбавши квиток, вболівальник має усвідомлювати, що заплачені за білет гроші йдуть на команду.
– До речі, якою буде вартість квитків на матчі "Ниви" у першій лізі?
– Для нас дуже важливо, щоб на кожен домашній матч "Ниви" приходило по 7-8 тисяч вболівальників. Тому ми не збираємося кардинально змінювати цінову політику з виходом команди в першу лігу. Максимальна вартість квитка збільшиться на 5 грн. Тобто, з нового сезону квитки вартуватимуть 15-20 грн. Ціна, вважаю, прийнятна для тернопільських шанувальників футболу. На сьогодні розробляємо концепцію, за якою буде заборонено безбілетним проходити на стадіон. Хто б це не був: посадова особа, депутат тощо. В цьому нам допомагатимуть, зокрема, і камери відеоспостереження. Ми вважаємо, що кожна людина має можливість на місяць заплатити 30-40 грн., щоб подивитися гру улюбленої команди. Хоча, звичайно, є якась частина населення (пенсіонери, ветерани тощо), яка дійсно неплатіжоспроможна й не може цього собі дозволити. Тому до цього будемо підходити диференційовано. З нового сезону вводимо систему абонементів, завдяки яким, сподіваюся, ще й допожемо цим пільговим категоріям. Також будемо звертатися до підприємців з пропозицією, щоб ті придбали по кілька абонементів для своїх працівників. Плануємо на центральні сектора запускати лише власників абонементів, а решту глядачів – на "Східну" трибуну. Це потрібно в тому числі і для телевізійних трансляцій. Варто показувати футбольній Україні, що вболівальники на футбол у Тернополі ходять. Ми знаємо, що матчі «Ниви» відвідують по 3-5 тисяч, але глядач зосереджений на одній – "Західній" трибуні, і коли показують загальне відео стадіону, здається, ніби він порожній, хоча насправді це не так.
Також працюватимемо з вболівальниками в плані того, щоб привчити їх купувати білети не за півгодини до матчу, простоявши у величезних чергах, інколи запізнюючись через це на початок матчу, а за день-два до гри в касах стадіону.
- 28.06.2013 Автанділ Мдінарадзе: "З Ігорем Яворським Нива підписала новий контракт"
- 28.06.2013 Тріумфальне повернення тернопільської Ниви у Першу лігу (ВІДЕО)
- 28.06.2013 Тернопільська Нива зіграє з львівськими Карпатами
- 27.06.2013 Тернопільська Нива готуватиме документи для атсетації у Прем'єр-лігу
- 26.06.2013 Ігор Яворський: "З 1 липня плануємо виїхати на збір до Трускавця"