Про нас
увійти

Президент ФК Нива: "Найбільша проблема команди в бажанні окремих гравців"

категорія: Футбол | дата: 26 10 2012
Президент ФК Нива:

У переддень важливих для тернопільської Ниви поєдинків з ФК Тернопіль — у чемпіонаті та ПФК Севастополь — у кубку України президент ФК Нива Автанділ Мдінарадзе відверто розповів про ситуацію в команді, її фінансове становище, найближчі плани і далеку перспективу.

— Пане президенте, чи передбачено у наступних матчах — тернопільському дербі і кубковому протистояння проти ПФК Севастополь, додаткові матеріальні заохочування для футболістів Ниви?

— З боку ФК Нива гравцям будуть зроблені додаткові фінансові стимули, адже пройти лідера Першої ліги для нас є дуже престижно. Нива гратиме перед власними вболівальниками, які, у разі позитивного результату, зможуть побачити в Тернополі клуб Прем'єр-ліги. На це ми, керівництво клубу й налаштовуємо гравців. Переконаний, футболісти Ниви докладуть усіх зусиль, щоб гідно протистояти ПФК Севастополь.

Що ж до матчу з ФК Тернопіль, то жодних додаткових бонусів нашим гравцям не буде. Це звичайний календарний матч чемпіонату, в якому Ниві, зважаючи на поставленні завдання на сезон, аж ніяк не можна втрачати очки. Хоча всі ми добре розуміємо, що так звані дербі, в яких зустрічаються команди одного міста, стоять особняком, в такому матчі є своя інтрига, на такі матчі приходять чимало вболівальників…

— Наскільки відповідає дійсності інформація, що футболістам Ниви не повністю виплатили преміальні за попередні поєдинки?

— Зарплата для нас — це святе, вона день у день виплачується, не було жодної затримки. Що ж до преміальних, то футболісти їх отримали за всі кубкові матчі. Якщо брати чемпіонат, то й справді. преміальні виплачено тільки на першу гру в Херсоні. Але проблема тут не в фінансах, а в тому, що нині команда не заслуговує на преміальні. Становище в якому нині перебуває Нива — здобуті очки, місце в турнірній таблиці, рівень гри команди, не дає можливості, щоб ми виплачували футболістам преміальні. Ми ж не просто граємо футбол, Нива має конкретне завдання — виходу в Першу лігу. І у контрактах прописано, що преміальні виплачуються по завершенні першої частини чемпіонату, якщо команда буде як мінімум у трійці. При цьому відставання від конкурентів має бути не більше 2-3 очок. Преміальні — це винагорода за конкретну роботу. Для команди Нива — ця робота полягає в тому, щоб вона вийшла в Першу лігу, а проміжний етап на цьому шляху — попередній етап чемпіонату. Тому говорити, що сьогодні клуб не виплачує преміальних не можна, все відбувається згідно контрактних домовленостей.

— Згаданий вами відкрив має бути від лідера, чи другого місця, яке також дає змогу поборотися за путівку до Першої ліги?

— На перший порах розмова йшла про незначне відставання від першого місця. Але враховуючи ситуацію, а саме, що нині Ниві дуже важко конкурувати з чернігівською Десною, яка набрала велику кількість очок, плани переглянуто. Очевидно, основна боротьба вестиметься за друге прохідне місце.

— На власні очі Ви бачили практично всі матчі Ниви. На ваш погляд, чи всі  гравці команди відпрацьовують на полі ту заробітну плану, яку вони отримують?

— Я не спеціаліст такого рівня, щоб коментувати гру чи технічні можливості футболістів. Нехай цим займається тренерський штаб. Хоча, звичайно, в мене є своя суб'єктивна думка про гру команди. Натомість, що стосується самовіддачі, яку видно неозброєним оком, то тут в мене є дуже багато претензій до команди і окремо взятих футболістів. Я вважаю, що сьогодні найбільша проблема Ниви в бажанні окремих гравців, які недопрацьовують на полі, прикриватися за рахунок колег по команді. Є талановині, а є менш талановиті футболісти, але бажання має бути в кожного гравця.  Команда яка грає з бажанням, кожен гравець якої повністю віддається грі — завжди досягає результату. Ще метр українського тренерського цеху Валерій Лобановський свого часу говорив, що перемагає в футболі не команда зірок, а команда "зірка". Тут можна навести приклад ФК Тернопіль і зробити їм комплімент. Це команда без футболістів з іменами, але її гравці за рахунок самовіддачі досягають непоганих результатів. До певної міри я приємно здивований їхньою грою, тому можу тільки привітати гравців муніципального клубу і їх тренерів. Сподіваюся, що бажання у футболістів Ниви з часом з'явиться, самовіддача зростатиме, адже в них є, по-перше, дуже серйозна матеріальна зацікавленість, по-друге, важливим є й професійний ріст. Переконаний, що кожен футболіст Ниви хотів би разом з командою перейти до Першої ліги і там затриматися.

— Чи може бути найголовнішим фактором того, що Нива серйозно відстає від Десни, бо лідери тернопільської команди отримують 2-3 рази меншу платню, ніж лідери чернігівської?

— У мене немає такої інформації, що хтось у другій лізі отримує в 2-3 рази більше за футболістів Ниви. Запевняю, фінансові можливості ФК Нива нічим не гірші інших клубів Другої ліги. Повірте, не рівень зарплати являється визначальним фактором для того, щоб говорити, мовляв в тієї команди більше грошей і вона виграє, а в іншої менше — вона програє. Не впевнений, що якби тернопільські футболісти отримували в 2-3 рази більшу платню, вони в стільки ж разів краще грали. У гравців Ниви достатньо стимулів і мотивації, щоб вони, з їхніми не маленькими зарплатами, виходили на поле та віддавалися грі з першої і до останньої хвилини. Взагалі біля зарплат футболістів ходять дуже багато легенд та, чуток. Моє ж завдання, як керівника ФК, разом з партнерами, забезпечити стабільне фінансування клубу. Що ми на сьогоднішній день й робимо.

— Ви говорили, що разом з партнерами робите все, щоб команда не відчувала фінансових проблем. А можете привідкрити завісу — це гроші Д. Фірташа, чи когось іншого?

— Я не хочу спекулювати на імені якогось одного великого спонсора. Навколо ФК Нива утворилася група бізнесменів, які йому допомагають. Також є ряд комерційних проектів клубу, де заробляються певні кошти. Сьогодні у ФК Нива — фінансова стабільність і футболісти не відчувають жодних негараздів. Вони мають все, включно з проживанням, харчуванням, транспортним забезпеченням тощо, що думати тільки за позитивний результат на футбольному полі.

— Стабільність про яку ви говорите — довгострокова? Чи не може вона похитнутися, як багато хто говорить, після парламентських виборів?

— Я взагалі не пов'язую жодним чином існування Ниви з виборами і політикою загалом. Повірте, витрачати мільйони гривень на футбол, щоб додатково отримати декілька десятків чи сотень голосів на виборах, ніхто не буде. ФК Нива — це окрема структура, яка не пов'язана з політикою, яка йде своїм наміченим шляхом. Просто комусь вигідно спекулювати на темі, мовляв сильну команду Нива зроблено під вибори. Це не так! Була давнішня серйозна програма розвитку Ниви, яка почала втілюватися у життя понад 2 роки тому. При цьому тоді не було ні виборів, ні чогось подібного. Все доволі просто. Свого часу клуб опинився у важкому фінансовому становищі і коли стало питання, що команду можуть позбавити професійного статусу, тодішній голова ТОДА Михайло Цимбалюк виступив з ініціативою врятування футбольної команди в Тернополі. Згодом його наступник Валентин Хоптян теж "загорівся" футболом. Мене ж особисто доля Ниви завжди цікавила, адже до 2000 року чимало сил і здоров'я вклав у неї і було дуже боляче дивитися, як згодом команда почала занепадати. Вже третій сезон команда однодумців опікується Нивою розуміючи, що Нива — це бренд, обличчя всієї області і Тернополя. Хто забув, пригадаю, що команда 10 років поспіль виступала в еліті вітчизняного футболу. Небагато в Україні знайдеться футбольних колективів, які можуть похвалитися подібними досягненнями.

— Вище Ви згадали про програму розвитку ФК Нива. Поділіться її основними пунктами?

— Найперше — має бути боєздатна команда. її фундамент ми нині закладаємо. Друге — обов'язково маємо мати власний автобус. На зустрічі з вболівальниками перед сезоном-2012/13 я пообіцяв, що автобус буде на весні. Від своїх слів не відмовляюся — весною команда їздитиме власним транспортом з клубними кольорами та логотипом. Разом з тим, можу всіх запевнити, що сьогодні команда особливо не відчуває є клубний автобус чи немає, Інше питання, що це вимагає додаткових затрат.

Щодо заміської тренувальної бази, то звичайно, ми б хотіли повернутися в с. В. Гаї, де команда довгий час дислокувалися. Але нині ця база практично знищена, бо свого часу була забрана в клубу і останніми роками стояла "мертвим грузом". Нині у ній немає опалення, води, каналізації, протікає дах… За нашими підрахунками, витрати на ремонтно-відновлювальні роботи становлять близько 700 тис. грн. Таких грошей у клубу немає, але навіть якби ми їх і знайшли, хотілося б мати гарантії, що цю базу отримаємо не на один рік, а візьмемо в довгострокову оренду. Хоча б на 10 років. Поки такої домовленості з керівництвом обласної ради, на балансі якої перебуває база, досягнути не вдалося, хоча, сподіваюся, це питання там вдасться врегулювати. Переговорний процес не призупиняється, він триватиме не залежно буде Олексій Кайда головою облради, чи здобуде мандат нардепа. Дуже сподіваюся, що до наступного сезону команда готуватиметься на власній навчально-тренувальній базі. Водночас, не можу сказати, що в команди критична ситуація з проживанням. Нива базується в санаторії "Медобори", де їй створені максимально комфортні умови.       

Також для повноцінного функціонування футбольного клубу він мав би мати свою футбольну школу. Щоб цей пункт програми став реальністю, треба мати відповідне приміщення, тренерський склад, тренувальні поля, затверджену програму для молодих футболістів. На разі, створення такої школи — одне з найважливіших, але разом з тим, затратних завдань, але і його рано чи пізно треба буде вирішувати.

— А якою є програма-максимум у нинішнього керівництва ФК Нива. Знаю Вас, як людину-максималіста, для якої навіть Перша ліга є не показовою…

— У футбольних питаннях я й справді максималіст і до певної міри романтик. Натомість нині я реально дивлюся на речі. Щоб команда піднімалася по щаблях, наведу кілька цифр. Сьогодні річний бюджет ФК Нива, з яким плануємо перейти в першу лігу — 6 млн. грн., бюджет середняка Першої ліги збільшується в 2 рази, тобто становить 12-13 млн. грн. А для того, щоб утримувати команду в Прем'єр-лізі — цифри ті ж самі, але вже в доларах. Наскільки здатна наша область підняти таку планку? Якщо говорити, що таку команду фінансуватимуть бюджетними коштами, чи з допомогою владних структур, то це — утопія. Але коли є клуб зі своєю інфраструктурою, традиціями, палкими вболівальниками та своєю брендовою привабливістю, то набагато легше шукати багатих людей, бізнесменів, які почали б цей бренд фінансувати. Якщо не бігти поперед потяга і не лякати людей своїми захмарними бажаннями, то я хочу сказати, що якщо ми виконаємо завдання на цей сезон, нам вдасться укріпитися в Першій лізі наступного, і власними силами вдасться підняти на серйозний рівень клубну інфраструктуру (база, тренувальні поля, футбольна школа), то буде набагато легше шукати інвесторів чи спонсорів, які б виявили бажання довести ФК Нива на вищий рівень. На Тернопільщині є чимало бізнесменів, яких цілком реально організувати навколо команди. Тому не бачу нічого надзвичайно, щоб Нива в перспективі грала серед української футбольної еліти. Але вкотре повторюю — для цього потрібен час…

Джерело: ФК Нива

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook