Про нас
увійти

Тернопіль впевнено може похвалитися здобутками віндсерфінгістів

категорія: Водні види | дата: 06 07 2012
Тернопіль впевнено може похвалитися здобутками віндсерфінгістів

Ще на початку 1990-х років у Тернополі існувало декілька класів вітрильного спорту, з яких сьогодні залишився тільки віндсерфінг. Незважаючи на різноманітні труднощі та недостатнє фінансування, наші спортсмени радують хорошими результатами і представляють рідне місто на всеукраїнських та світових чемпіонатах.

— Держава здебільшого зацікавлена тільки в тих спортсменах, які беруть участь в Олімпійських іграх. Відповідно кошти вкладаються виключно в олімпійських легіонерів. Підготовка спортсменів, які згодом могли б представляти Україну на світових змаганнях, лягла на плечі самих спортсменів, тренерів і місцеві бюджети. Для того, щоб підготувати одного олімпійця, потрібно упродовж 7-8 років займатися із 50-ма вихованцями. На їх утримання витрачається більше, ніж на одного чемпіона. Окрім того, вітрильний спорт має свою специфіку. З кожним юним спортсменом потрібно працювати індивідуально. Порівняно із іншими видами спорту, матеріальна частина і участь у змаганнях потребують значних коштів. Але і це не головна наша проблема. Головна проблема в тому, що тренуватися на Тернопільському озері можна з квітня по жовтень. Решту ж півроку бажано вдосконалюватися в Криму або країнах із теплим кліматом, зокрема Іспанії і Португалії. А це потребує великих коштів. На одного спортсмена на рік, із врахуванням витрат на матеріальну частину, участь у змаганнях та навчального-тренувальних зборах, необхідні вкладення близько 20 тисяч євро, — розповідає директор водно-спортивної бази обласного управління з фізвиховання та спорту Міністерства освіти і тренер збірної України з віндсерфінгу Олексій Нижегородов.

Міський і обласний бюджети не можуть собі дозволити такої розкоші, хоча, за словами пана Олексія, всіляко допомагають.

— У нас виникла ідея розвивати дитячий яхтинг. На яхті класу "Оптиміст" вітрильним премудростям можна навчати дітей уже з 7-8 років, а на дошку раніше 9-10 не поставиш. Таким чином ми можемо раніше розпочати підготовку спортсменів і водночас розвинути ще один напрямок вітрильного спорту в Тернополі. Тим більше, ці яхти є відносно дешевими, — ділиться планами Олексій Нижегородов. — Окрім того, до мене надійшла пропозиція щодо проведення у нас всеукраїнських дитячих змагань з яхтингу. На жаль, озеро не пристосоване до подібних перегонів, оскільки посередині водойми є значні зарості водоростей, а берегова смуга не облаштована для причалювання яхт. Щоб проводити такі змагання, мають бути обладнані пірси, сліпи, елінги тощо. Наразі це є для Тернополя неможливим.

Сьогодні у нашому місті вітрильним спортом займається понад 50 дітей, восьмеро з яких є членами збірних дитячих, юнацьких і дорослих команд України.

— Двоє тернопільських спортсменів-віндсерфінгістів отримують зарплати як професійні спортсмени. Це молодий 16-річний вітрильник Олександр Тугарєв, який за останні два роки виграв усі можливі змагання в Україні, і є другим номером у збірній Україні з віндсерфінгу після олімпійця Максима Оберемка. Та заслужений майстер спорту Ольга Маслівець, хоча може бути таке, що вже на цьогорічній Олімпіаді в Лондоні вона виступатиме за Донецьк. Також маємо перші номери юніорської і юнацької збірних. Саме зараз Олександр Тугарєв виступає на Чемпіонаті Європи серед юніорів (до 19 років) в Естонії, а в серпні двоє тернопільських віндсерфінгістів братимуть участь у Чемпіонаті світу серед молодших юнаків (до 17 років) у Нідерландах, — додає тренер збірної України з віндсерфінгу.

Вітрильні секції функціонують майже в усіх містах України, де є водойми. Проте без фінансових вкладень і підтримки такий вид спорту не розвивається і залишається на рівні любительського катання і туризму.

— Тернополю важко конкурувати із Дніпропетровськом, де при потужних заводах діють яхт-клуби із хорошим матеріальним забезпеченням і досвідченими тренерами, яких запрошують на роботу з інших міст. Це стосується і Севастополя, де є і вихід до моря, і укомплектовані бази, а також фінансування з боку Росії. Донецьк і Луганськ мають розвинуту індустрію. Відповідно у цих містах вкладають потужні кошти і в розвиток спорту. Багато українських спортсменів паралельно уже виступають за Донецьку і Луганську області. Та й в містах-мільйонниках серед великої кількості дітей легше вибрати найздібніших. У нашому місті спостерігається ще й низька поінформованість батьків і дітей щодо різних спортивних клубів. Здебільшого віддають у секції боксу або футболу, — констатує пан Олексій.

За словами Олексія Нижегородова, в останні роки спостерігається ріст популярності віндсерфінгу. Сьогодні помірятися у вправності керувати дошкою під вітрилом на всеукраїнських змаганнях в Олімпійських номерах програми збирається понад 30 спортсменів. Найкритичнішим для віндсерфінгу був 2003 рік, коли на старт виходило лише 4-5 осіб. Для порівняння, до розпаду Радянського Союзу взяти участь у змаганнях приїжджало 200-300 віндсерфінгістів.

Цього року міжнародний Олімпійський комітет висловив пропозицію замінити віндсерфінг на кайтсерфінг (дошка із парашутом).

— Тривалої стабільності щодо дошки ніколи не було. Першим олімпійським класом був "Віндгляйдер". Потім його замінили на інший клас — "Лехнер", на зміну якому прийшла "Містраль". Уже дві Олімпіади поспіль спортсмени змагаються на дошках класу "RS:X". Усі ці зміни пов’язані із великими коштами. Проте введення кайтсерфінгу замість віндсерфінгу нас не лякає, оскільки вихованці клубу ходять і на дошці з парашутом. У листопаді цього року відбудеться остаточне голосування Олімпійського комітету, і швидше за все, віндсерфінг таки залишиться в списку олімпійських видів спорту в тому вигляді, яким він є зараз. Шкода, що у яхтингу зняли з олімпійських змагань клас «Зірковий», в якому виступав наш відомий спортсмен, триразовий Олімпійський чемпіон киянин Валентин Манкін. Він, до речі, зараз працює тренером італійської збірної. Інший заслужений яхтсмен із Дніпропетровська Віктор Коваленко тренує австралійську збірну, яка уже тричі поспіль виграє Олімпіаду. Поняття спорту в олімпійському русі відходить на задній план. Це перетворюється на шоу і бізнес. Потрібна тільки перемога, за яку добре платять, — каже Олексій Нижегородов.

Та наші віндсерфінгісти уже активно готуються для того, щоб отримати перепустку на участь в Других дитячих Олімпійських іграх, які відбудуться 2014 року в Китаї. На сьогодні тернопільські вітрильники посідають 10-11 місця в загальноєвропейському рейтингу. А представники перших семи європейських країн отримають право змагатися в олімпійських гонках. Тому докладемо максимум зусиль, щоб увійти до сімки найкращих у Європі.

Джерело: Тернопіль Вечірній

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook