Андрій Романович: "За рік-два хочемо створити "бомбову" команду"
Минулий чемпіонат України з волейболу для тернопільської жіночої волейбольної команди "Галичанка" склався не надто вдало. А нещодавно клуб залишили лідери. Втім, головний тренер команди Андрій Романович будує амбітні плани на найближче майбутнє.
Влітку в команді сталися суттєві зміни. Лідери Наталія Чернецька та Надія Кодола перейшли до складу "Хіміка". Про це сайт sports.te.ua вже повідомляв раніше ТУТ. Також у новому сезоні вболівальники не побачать на майданчику капітана "Галичанки" Олену Туркулу, яка швидше за все продовжить кар’єру за кордоном. На заміну досвідченим виконавцям прийшли більш молоді, але не менш талановиті дівчата. Саме їм доведеться захищати честь тернопільського клубу в чемпіонаті України з волейболу. Про підготовку до нового сезону розповів головний тренер "Галичанки" Андрій Романович.
- Андрію Васильовичу, влітку ви разом зі студентською збірною України взяли участь у Всесвітній універсіаді. У команді були присутні аж шестеро волейболісток "Галичанки". Як склався для вас виступ на цьому турнірі?
- Дійсно, у збірній було шестеро представниць нашого клубу. Це Надія Кодола, Юлія Лонюк, Тетяна Хилюк, Віка Дельрос, Наталя Чернецька та Галина Щур. Крім того, у команді були дві представниці луцької "Волині" Анна Довгополюк та Інна Молодцова, а також троє волейболісток із южненського "Хіміка". Кістяк команди був складений із наших дівчат. Було доволі просто, адже шостим гравцем на майданчику, крім волейболісток "Галичанки", була Інна Молодцова, яка певний час тренувалася разом із нашими дівчатами у національній збірній. Тому проблем із зіграністю в універсіаді не було жодних.
- За підсумками універсіади ви зайняли шосте місце. Задоволені таким результатом команди?
- У нашій групі були Італія та Бразилія. Італійки - чемпіонки минулої універсіади і взагалі представниці великої волейбольної держави. Бразилійки вже давно є одними із лідерів світового волейболу. Тому спочатку стояло лише питання виходу з групи. Перед змаганнями багато скептиків говорило, що ми їдемо до Китаю дарма і втратимо лише час та гроші. Та все ж ми обіграли Італію 3:1 і вийшли з групи. І це для нас було неабияким успіхом. Проте спершу ми програли бразилійкам 3:0. У тій грі шансів у нас практично не було. Бразилійки - надпотужна команда, тому і не дивно, що вони згодом стали переможницями універсіади. З Італією у була серйозна боротьба, у якій нам вдалося взяти верх. У партіях точилася боротьба за кожне очко.
- Вийшовши із групи, вам довелося змагатися із Росією.
- Так, нам довелося змагатися із сусідками. У тому протистояння нам, можливо, не вистачило фарту. Хоча першу партію ми виграли 25:21. Другу партію теж вели 22:20, але потім одна з наших волейболісток допустила дві поспіль помилки і у підсумку 28:26 ми поступилися. Третю і четверту партії ми також програли. Фактично змагалися на рівні з росіянками, але десь трішки не пощастило, не вистачило майстерності. Втім, з волейболістками одного із найсильніших чемпіонатів світу ми показали себе достойно.
- Як склалися для вас заключні матчі на універсіаді?
- Наступним суперником була команда китайської провінції Тайпей. Азіатський волейбол славиться своєю швидкістю, тобто команди звикли грати у швидкий волейбол. Але все ж ми були сильніші і вищі класом. Тому особливих проблем із китаянками не мали. У матчі за п’яте-шосте місце нам випала доля грати із Польщею. Їхня команда досвідчена, вікова. Останнім часом полячки теж серед лідерів світового волейболу. У складі Польщі виступали спортсменки, яким 26, 27 років. І порівняно із нашою молоддю вони виглядали більш твердішими. Той мат ми програли 3:2 і зайняли шосте місце.
- Хто з нашої команди найкраще проявив себе? Кого можете виділити?
- Були різні ігри, і кожен старався проявити себе із найкращого боку. У матчі з полячками добре себе проявили наші дві догравальниці Надія Косило і Юля Лонюк. Волейбольний сезон поки не розпочався, а тому форма всіх дівчат далека до ідеалу, але всі старалися. Окремі слова подяки я разом із всіма гравцями хочу висловити ректору Тернопільського національного економічного університету Сергію Юрію. Саме він зіграв левову роль у тому, що ми таки поїхали на універсіаду. Без його допомоги не було б того матчу із Італією, який транслювали на весь світ. Тобто це свідчить, що волейбол люблять, ним захоплюються. Жаль, що у нашій державі йому приділяють так мало уваги.
- Крім студентської, ви ще тренуєте молодіжну збірну України. Там представниць "Галичанки" немає?
- Наразі ми ліквідували "Галичанку-2", яка минулого року виступала у Вищій волейбольній лізі. У нас тепер буде одна єдина команда "Галичанка". Відтак у складі молодіжки буде виступати троє молодих спортсменок. До нас приїхала волейболістка з Луганська, яка вже грала у молодіжній збірній. Ще один новачок "Галичанки" Аня Рубан теж виступатиме у збірній. Крім того, там буде наша Аня Рева.
- Давайте поговоримо про справи "Галичанки". Минулий сезон у Суперлізі попри сподівання не виправдав всіх надій - команда зайняла п’яте місце. Які завдання на наступний сезон?
- Я як тренер аналізував проведений минулий сезон. Абсолютно ніхто не застрахований від травм. Так сталося, що наша Галина Щур не могла грати через ушкодження. Її нам дуже не вистачало. Універсіада показала, на скільки вона важлива для команди. Її відсутність на майданчику дуже відчувалася у ключових моментах сезону. Все-таки ми йшли на перших місцях півсезону, але потім Галя випала зі складу і це була, напевне, головна причина того, що в кінцевому випадку сезон не вдався. Але це вже у минулому. Сьогодні ми разом із керівництвом команди вирішили піти трішки іншим шляхом, шляхом омолодження складу. Ми запросили у команду кілька молодих та перспективних волейболісток, які, думаю, незабаром зможуть вирости в гравців екстра класу. Порівняно із минулим сезоном нас покинуло троє. Чернецька і Кодола перейшли у "Хімік", а Олена Туркула зараз вже збирається за кордон. Надіємося, що їх зможуть вдало замінити новачки. Звісно, буде важко у перші періоди. Тому що дівчата молоді, без досвіду, але будемо боротися у кожній грі. Конкретного завдання на сезон у нас немає. Хочемо випробувати гравців, команду і скласти боєздатний колектив.
- У міжсезоння ходили чутки, що команді можуть урізати бюджет. Прокоментуйте цю ситуацію.
- Ні, урізати бюджет ніхто не хотів. Вийшло так, що гравців, які покинули команду, ми просто не могли забезпечити потрібними коштами. Ми не комерційна організація, все-таки у нас університет. Ми не можемо на рівних конкурувати із багатими спонсорами інших клубів. Ті умови, які запропонували гравцям, набагато кращі за ті, які є у нас. Сталося так, що з відходом гравців у нас вийшла деяка економія коштів. Але ситуація у нас стабільна, жодних проблем немає. Разом із Сергієм Юрієм ми з впевненістю дивимося у завтрашній день.
- Чи можна сказати, що волейболістки, які покинули "Галичанку", просто переросли її рівень?
- Ні, вони не переросли рівень нашої команди. Вони вже давно стали зрілими професійними спортсменками. У такому віці, як вони, люди вже прагнуть заробити певні кошти. Коли є така можливість, то чому б і ні.
- Які відчуття у вас перед стартом нового сезону?
- Хочемо виступити якомога вдаліше. Сезон покаже, як складуться обставини. Наші суперники теж на місці не сидять. У "Хіміку" сталися серйозні зміни, у "Крузі", у "Джінестрі". Суперліга поповнилася також новою командою "Кряж" із Вінниці. Вони теж подумали про украплення своїх позицій. Будемо також чекати сюрпризів від євпаторійської "Керкінітіди". Цей колектив теж непростий.
- Наразі у "Галичанці" немає кадрових проблем? Всі здорові?
- Це, напевне, риторичне запитання, хто здоровий, а хто травмований. У команді не буває абсолютно всіх здорових гравців. У когось є травми, хтось заліковує їх. Але зараз всі на місці, є у нас досвідчені волейболістки з минулого року, новачки. Загалом є 14 чоловік, з якими ми готуємося до чемпіонату.
- Чи плануєте запрошувати ще нових гравців?
- Робота у цьому напрямку йде. Нам поставили завдання через рік-два створити "бомбову" команду. Потроху збираємо людей, з якими можна це завдання втілити у життя.
- Як ви можете оцінити дівчат, які у минулому році грали за "Галичанку-2"? Які перспективи у цих спортсменок?
- Як кажуть "не кажи гоп, доки не перескочиш". Але по перспективі, по рівню розвитку в цієї команди є великий потенціал. Одна дівчина з того складу буде грати в основі - це Аня Рева. Вона висока, фактурна волейболістка. Звісно, потрібно ще багато зробити у цьому напрямку, щоб вона стала справді професійною спортсменкою. Поки Ані лише 16 років, але перспектива є.
- У неділю 11 вересня стартує кубок України, у якому ви будете брати участь. Як налаштовуєте своїх підопічних на турнір?
- Насамперед у кожному матчі я налаштовую дівчат на якісну гру. Можна сказати, що у нас проходить не тренувальний, а навчальний процес. Особливо у молодих гравців. Йде тактична, фізична, технічна підготовка.
- Одне із головних питань волейболу в Тернополі зокрема - це наявність хорошого спортивного залу. Поки у місті немає добротної арени. Не було у вас бажання грати у Чорткові, де є сучасний зал зі всіма умовами?
- Такі думки у нас виникали. Але потім дуже багато людей звернулося до команди з просьбою залишатися в Тернополі. У нас є багато вболівальників, які регулярно відвідують матчі, але можливості їздити у Чортків у них немає. Тому ми прийняли рішення залишитися, аби не втратити глядача. Ректор університету Сергій Юрій вже давно виношує ідею побудови сучасного залу. Якби керівники області і міста посприяли нам, то у нас вже давно був би свій спортзал. Тепер ведеться робота у цьому напрямку. Сподіваємося, у майбутньому вдасться реалізувати цей проект.
Джерело: "20 хвилин"