Про нас
увійти

Андрій Баб’яр: "Регулярному чемпіонату області з футзалу — бути!"

категорія: Футзал | дата: 25 04 2012
Андрій Баб’яр:

На минулому тижні тернопільський Королівський смак завершив виступи у своєму дебютному футзальному сезоні серед команд Другої ліги. Трішки раніше була визначена найкраща команди області у матчі за суперкубок. Який він був, футзальний сезон-2011/12, читачам Номер один розповів голова Асоціації міні-футболу/футзалу Тернопільщини Андрій Баб’яр.

— Пане Андрію, чим можете похвалитися у сезоні, що минув?

— Тим, що цьогоріч збільшилась як кількість турнірів, які проводяться під егідою Асоціації міні-футболу/футзалу Тернопільщини, так і велика кількість команд-учасниць, а ще — новими командами. Особливо приємно, коли такі з’являються в дівочому середовищі. Зокрема, на високому рівні було проведено міжобласний кубок ім. В. Чорновола у Кременці за участю команд з чотирьох областей. Вперше спільно з технічний університетом відбувся кубок "Дружби" за участю українських й іноземних команд (останні сформовані переважно зі студентів тернопільських вузів). А вінчав сезон феєричний матч за суперкубок, який у напруженій боротьбі вибороли козлівські Товтри.

— Що ж то за змагання жінок?

— Цьогоріч було розіграно кубок області серед жінок за участю шести команд. Приємно, що до традиційних команд-учасниць долучилися новачки з Ланівців. Щоправда, володар кубка вже третій рік незмінний — команда ТНЕУ під керівництвом тренера Едуарда Маляра.

— Як Ви вважаєте, цих змагань достатньо, щоб говорити про розвиток футзалу в області?

— Звичайно, що ні. Для більшої популяризації цього виду спорту турнірів має бути хоча б удвіч більше. Наразі ми взяли на себе невдячну справу організації змагань. Сьогодні для мене на порядку денному — упорядкувати офіційні змагання з міні-футболу і футзалу, щоб вони відбувались за правилами, з залученням кваліфікованих суддів, медперсоналу тощо.

— Не секрет, і про це заявляв тренер Королівського смаку Віталій Паперовський, що Тернопільщина пасе задніх у розвитку футзалу. Коли можна очікувати, що ситуація кардинально зміниться?

— Ви говорите, що Тернопільська область пасе задніх, але я був запрошений на останню Раду Асоціації міні-футболу України і можу твердо сказати, що область щодо проведених змагань задніх не пасе. Хоча не секрет, що наші сусіди — львів’яни, хмельничани, франківців чи рівненчани пішли далі у розвитку цього виду спорту. Найголовніша проблема, яка заважає нормально розвиватися футзалу, — катастрофічна нестача спортивних залів. Загалом у цілій області немає жодного майданчика, де можна було б провести офіційні змагання першої або екстраліги, я вже не говорю про міжнародні турніри. Так, є в нас хороший зал у "Політехніку", але і він не відповідає стандартним розмірам для гри у футзал, хоча другу лігу й аматорську там можна проводити. Разом з тим, приємно усвідомлювати, що чемпіоном західного регіону і володарем кубка є хоча і хмельницька команда Поділля-Конфермат, але її основу складають вихідці з Тернопільщини. Тому при належному фінансуванні їх можна повернути до рідних домівок і створити боєздатний колектив рівня першої ліги.

— Саме відсутністю фінансів можна пояснити той факт, що в нас зникають футзальні команди (Банкір, Товтри, Марспирт)? І чи не піде по їхньому шляху єдина напівпрофесійна команда Тернопільщини — Королівський смак?

— Оскільки наша область в економічному плані є не найбагатшою, відповідно знаходиться небагато меценатів, спонсорів, які готові утримувати команди. Скажімо, міцно стояли на ногах спиртові заводу — грали ті ж козлівські Товтри та марилівський Марспирт, натомість Банкір пішов іншим шляхом, прийнявши рішення призупинити виступи у Другій лізі, а сконцентрувати увагу на студентській лізі. А щодо Королівського смаку, то цілком ймовірно, що може повторитися доля їх попередників. Адже на сьогодні практично весь командний тягар несе Віталій Паперовський (це, окрім того, що він і сам виходить на майданчик) та кілька спонсорів. Але, не дай Боже, у нього виникнуть якісь непередбачені обставити, і команди може не стати. Потрібно, щоб у команд була надійна як матеріальна, так і кадрова база, чого, на жаль, сьогодні не має жодна футзальна команда області.

— Чому в області не відбуваються офіційні змагання з "чистим" часом, фолами, 10-метровими ударами тощо?

— Єдина норма, яку ми під час змагань не втримуємо, – це час. За правилами ми маємо грати два тайми по 20 хвилин "чистого" часу, натомість наші змагання відбуваються з "брудним" часом. А все тому, що маємо втиснутися у відведений для проведення змагань час (оренда залу дороговартісна), зазвичай це один день, а команд навіть на зональних змаганнях буває по 4-6. Натоміть решту правил гри у футзал, проводячи чемпіонати і кубки, ми дотримуємось.

— Болюча тема: коли в області почнуть проводитись повноцінні чемпіонати з футзалу, як це відбувається в інших областях?

— На те, що в нас не проводиться повноцінний чемпіонат, мені постійно вказують в Асоціації футзалу України. Щороку перед сезоном я маю розмову з представниками команд, пропонуючи їм провести регулярний чемпіонат чи хоча б чемпіонат з роз'їздами, адже є непогані зали для змагань аматорського рівня в Бережанах, Чорткові, Підволочиську, Ланівцях, Кременеці, Козовій та Тернополі, але постійно отримую відмову. А все через фінансові труднощі. Більшість спортивних функціонерів кажуть: "Нас чекає "великий" футбол з великими фінансовими витратами, тому ми на футзалі економимо. Тож давайте грати за зональним принципом". І їх до певної міри можна зрозуміти, адже на Тернопільщині немає чистих футзалістів чи футзальних команд, а всі гравці прийшли з "великого" футболу і розглядають футзал, як можливість потренуватися у зимовий період. Разом з тим, вважаю, цьогоріч під час підбиття підсумків сезону потрібно прийняти тверде рішення: провести у 2012/13 роках регулярний чемпіонат області. Так, можливо, ми і втратимо певну кількість команд, але я, як керівник Асоціації, не бачу іншого кроку для подальшого розвитку цього виду спорту. Нехай на чемпіонат заявиться 5, 6 чи 10 команд — це не головне. Найперше ми маємо показати, що саме за такими  змаганнями майбутнє, адже наші сусіди саме за такою схемою розіграють свої першості, відповідно загальний рівень футзалу у них вищий, аніж на Тернопільщині. Отож можу всіх запевнити, що регулярному чемпіонату області з футзалу — бути!

— Можливо, щоб команди побачили всі переваги та недоліки такої системи, варто спершу в листопаді-грудні провести відкритий чемпіонат Тернополя, адже в обласному центрі і більше команд, і майданчиків…

— На 100%  це було б правильно, але тут є вагомий нюанс. В Тернополі є міська федерація футболу, яка проводить свої змагання як з "великого", так і з "малого" футболу. І вона має свій погляд на розвиток футзалу. Хоча, на мій погляд, всі змагання з "маленького" футболу мають проводитись за погодженням обласної Асоціації.

— У багатьох областях традиційною є бізнес-ліга. Чи є плани в Асоціаоції залучити і цей сегмент до футзальних змагань?

— Хоча сьогодні пропозицій від бізнес-структур області провести такі змагання не надходили, але якщо такий клич зробити, то з десяток команд обов'язково зголосяться взяти в них участь. Наразі до осені плануємо зареєструвати юридичну особу — "бізнес-лігу".

— Ви говорили про те, що в області немає "чистих" футзалістів. А де їм взятися, якщо навіть секції з цього виду спорту немає?

— Обіцяю, у найближчий час побачимо зрушення в цьому плані. Вже є певні домовленості, щоб на базі ДЮСШ з футболу відкрити для початку одну чистофутзальну групу. Тим більше, що в Тернополі є тренер Володимир Левчук, який має великий футзальний досвід, до того ж він є співавтором книги для занять цим видом спорту. Отож кому, як не йому, започаткувати цей процес.

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook