Аматорські імена. ФК Бережани
Продовжуємо знайомити читачів з кращими любительськими командами України в своїй постійній рубриці "Аматорські імена". На черзі – Тернопільська область, а саме - срібний призер минулорічного сезону - ФК "Бережани", що представляє однойменний районний центр.
Колись бережанська футбольна дружина вважалася одною із найсильніших в українському аматорському футболі. Були часи, коли "Нива" (Бережани) виступала навіть у другій лізі чемпіонату СРСР. Але з часом той колектив перебазувався до обласного центру і став "Нивою" іншою - тернопільською. Подальші перемоги команда здобувала вже під знаменами "файного міста". А футбол у Бережанах розвивася далі. Вболівальники повинні пам`ятати "Лисоню" та "Сокіл", які вигравали чемпіонат та Кубок Тернопільської області, змагалися на всеукраїнських професійних і любительських аренах. Нині місто в чемпіонаті Тернопільської області представляє ФК "Бережани", який минулого сезону виборов "срібло" обласного чемпіонату. Про історію бережанського футболу та справи поточні нам розповів президент ФК "Бережани", голова федерації футболу Бережанського району Нестор Колодка.
- Несторе Михайловичу, які пригадаєте найпам`ятніші сторінки в історії бережанського футболу?
- Літопис нашого футболу багатий яскравими подіями, які вболівальники зі стажем згадують і зараз. Не втомлятиму читачів історичним екскурсом на початок минулого століття, а почну з 60-70- их років. У той період наше місто представляла команда "Колгоспник", яка у 1963 році дійшла до півфіналу чемпіонату СРСР серед колективів фізкультури (КФК). Згодом честь Бережанщини на всеукраїнській арені захищала "Нива" (Підгайці). Зараз Підгайці – районний центр, а тоді селище входило до Бережанського району. Ініціатор створення тої команди – Іван Потупа, відома на Тернопільщині особистість. Іван Михайлович 18 років керував колгоспом "Шлях до комунізму" та не уявляв свого життя без футболу. У 1980, 1981 його команда двічі поспіль перемагала у всеукраїнських змаганнях КФК, але у фінальній пульці виходу до другої ліги посідала друге місце і не підвищувалася у класі. Лише з третьої спроби, у 1983 році, "Ниві" вдалося завоювати путівку до другої ліги. У 83-му і 84-му роках, у другому ешелоні, команда представляла Бережани. А у 1985 році колектив у повному складі перебрався до Тернополя. У 1990-200-их роках бережанські футболісти виступали під назвою "Лисоня", "Сокіл" та вважалася одними з найсильніших у вітчизняному аматорському футболі. У 2000 і 2001 роках бережанці стали чемпіонами області, а у 1998 році виграли Кубок Тернопілля. У 1992 році «Лисоня» виступала у Перехідній лізі чемпіонату України.
- Можете назвати футболістів, які творили славну історію бережанського футболу?
- З великим задоволенням. У 60-70-их роках на провідних ролях у Бережанах були Іван Герасим, Богдан Ковалик, Богдан Степаник. У 80 – их роках у Підгайцях-Бережанах підібрався "зірковий" колектив, багато гравців з того складу стали живими символами тернопільського футболу. Це Ігор Яворський, Ігор Біскуп, Анатолій Венгринович, Володимир Венгринович, Ігор Цісельський, Петро Червінь, Ярослав Костів, уродженець Бережанщини, один з кращих бомбардирів в історії місцевого футболу. Це були класні футболісти і люди, у кожного з них доля склалася по-різному. Наприклад, Петро Червінь після завершення футбольної кар’єри очолював бережанську "Ниву" та "Лисоню", тернопільську "Ниву" успішно працював з дитячими та юнацькими колективами. У 1986 році очолювана Петром Степановичем юнацька команда з Бережанів у Москві стала чемпіоном Союзу серед представників спорттовариства "Колос". Пограли за нашу команду і нині відомі тренери В’ячеслав Грозний та Василь Івегеш, а також колишній футболіст національної збірної України Михайло Старостяк
-Який сьогоднішній день бережанського футболу?
- Останні роки ФК «Бережани» входить до когорти найкращих клубів Тернопілля. Особливо вдалим виявився 2012 рік. Тоді наші футболісти стали обласними чемпіонами, виграли Кубок і Суперкубок області. Минулого сезону завоювали в області "срібло" та були фіналістами обласного Кубку.
- Цьогорічний чемпіонат для ваших футболістів поки що складається не найкращим чином…
- Після першого кола "Бережани" йдуть у середині турнірної таблиці. 7 липня ми зіграли матч за Суперкубок області, поступилися "Ниві" (Теребовля) – 1:2. 24 серпня зіграємо з цим же суперником у фіналі Кубку області. Скажу так – зараз йде формування нового колективу. Нині «кістяк» команди складає «необстріляна» молодь. З чемпіонського складу залишилося лише три футболісти. Це 41 -річний Ігор Твардовський, який уже понад 15 років є беззмінним капітаном "Бережан". А також Андрій Гарас та Сергій Клюшніченко. До слова, Ігор Твардовський торік у складі тернопільського "Креатор-Буду" став володарем Кубку України серед ветеранів у віковій категорії "35+".
- Чому «Бережанам» не вдалося зберегти чемпіонський склад зразка 2012 року?
- Причини різні. Деякі футболісти пішли на підвищення у класі у команди майстрів. Зокрема, це Богдан Семенець, Андрій Дубчак, Микола Лазорко, Ігор Швець, Василь Чорний. Дехто з хлопців поїхав на заробітки за кордон. Причому заробляти виїхали не на футбольному полі... Що поробиш – життя таке! Залишив нас і головний тренер Василь Матвіїшин. Він з родиною перебрався на ПМЖ до Канади.
- Хто замінив пана Матвіїшина на тренерському містку?
- Його помічник Василь Буняк, який свого часу пограв за чернівецьку "Буковину". У тренерському штабі "Бережан" він, до речі, працює з 2000 року.
- Як ви оцінюєте цьогорічний рівень чемпіонату області?
- Рівень змагань з кожним роком падає. Наприклад, у 2012 році в чемпіонаті області виступала 21 команда, цього сезону заявився 12 колектив, але ФК "Борщів" вже знявся зі змагань. Прикро, але нічого не вдієш. Зазначу також, що багато футболістів з чемпіонату Тернопільської області цього року пішли на війну на схід, тому склади команд стали слабкішими. Водночас ми можемо пишатися цими хлопцями, вони справжні патріоти України.
- Чи приділяєте увагу дитячо-юнацькому футболу?
- Так. У Бережанах плідно працює відділення футболу. Дитячо-юнацькі команди беруть участь у ДЮФЛУ та чемпіонаті області. Велику меценатську допомогу дитячому футболу надає наш земляк Юрій Бойків, який нині мешкає у США. Взагалі відзначу, що Бережани дуже футбольне місто, люди люблять футбол. Наш стадіон розрахований на тисячу місць, так на домашні матчі він заповнений повністю. Місцева федерація футболу проводить чемпіонат району, організовує різноманітні турніри. Наприклад, невдовзі уже втретє відбудеться турнір, присвячений учасникам АТО.
- Яким вам бачиться завтрашній день бережанського футболу?
- Вірю в те, що нинішнє покоління футболістів продовжуватиме славні традиції своїх попередників. Керівництво клубу визначилося зі стратегією розвитку клубу – формування боєздатного колективу за рахунок місцевої молоді. А ще в Бережанах йде підготовка до відкриття спортивної школи, де окрім футболу розвиватимуться інші види спорту. Ось такий він завтрашній день бережанського спорту.