Про нас
увійти

Тернополянин Юрій Маркович пише історію київського Динамо

категорія: Футбол | дата: 26 01 2012
Тернополянин Юрій Маркович пише історію київського Динамо

Тернополянин не лише друкує сухі статистичні дані, які можна знайти у більшості довідниках, а й глибоко відслідковує її коріння завдяки неординарним дослідженням, як то кольору форми, в якій виступав український суперклуб протягом багатолітньої історії, з якими логотипами виходили футболісти на зелений газон, під якими номерами на футболках грав найбільше той чи інший гравець. Про те, як вдалося все це згрупувати і представити на розсуд громадськості, на сайті www.xxldynamo.com.ua розповів читачам Номер один його автор Юрій Маркович.

— Як виникла ідея створення сайту про київське Динамо?

— Ще у дитинстві, з середини 80-х років, розпочав слідкувати за грою Динамо, збирав вирізки з газет, журналів, вів зошит, в якому записував протоколи матчів, а також уже тоді зображав додатково і форму, в якій виступали гравці Динамо в конкретному матчі. З появою інтернету почав накопичувати фотоматеріали матчів команди. Значна частка таких фото була неідентифікована, і я зрозумів, що розібратися з цим мені допоможе систематизація форми команди. На початках це були схематичні малюнки, але з часом, освоївши тривимірне моделювання, я створив 3D-модель форми команди, на основі якої і відтворив усі (думаю, що всі) зразки форми Динамо (Київ). Таким чином утворився так би мовити електронний довідник форми. Спочатку був "пілотний" проект сайту, який я відкрив у кінці липня 2011 року, розмістивши його на одному із безкоштовних хостингів. Але такий хостинг має обмежені можливості, і я вирішив відкрити новий сайт, при цьому об'єднавши його із ще одним моїм проектом "Форма збірної України". На новому сайті, окрім форми Динамо і збірної, можна знайти форму всіх чемпіонів світу та Європи, усіх володарів європейських кубків, учасників фінальної частини Євро-2012. Загальна кількість зразків форми на сайті сягає півтисячі.

— Звідкіля у тернополянина така фанатична любов до київського Динамо?

— Любов до Динамо мені прищепили дідусь і батько, які по можливості не пропускали жодного матчу Динамо. У ті часи (середина 80-х) Динамо було одним із найсильніших клубів Європи, і грою цієї команди захоплювались незалежно від місця проживання. Я був на першому матчі Ниви з Динамо у жовтні 1984 року. Динамо перемогло з рахунком 1:0. Тернопільський стадіон був заповнений вщерть, усі прийшли подивитись на відроджену команду Лобановського, яка розпочинала свій славний злет 80-х років. До речі, на сайті є форма Ниви зразка 2011 року.

— Чи слідкуєш за долею, на жаль, доволі складною, ФК Нива (Тернопіль)?

— Я проживав і проживаю в Тернополі. Звичайно, слідкую за Нивою, щоправда, не маю можливості відвідувати матчі, оскільки вони відбуваються в робочий час. Дуже гірко було минулого сезону, коли команда опинилася на дні другої ліги. Цього року вже краще. Але, пам'ятаючи виступи Ниви у вищій лізі, таке "краще" дуже умовне. Ми живемо у такий час, коли без великих капіталовкладень команда не може розраховувати ні на результат, ні на яскраву гру.

— Де черпаєш інформацію для наповнення сайту?

— Для створення форми використовував матеріали, які шукав в інтернеті з 2003 року, футбольні щорічники зі своєї колекції. Після відкриття "пілотної" версії сайту отримав багато доповнюючої інформації від знавців історії Динамо. Особливо запам'яталась інформація стосовно того, що свій перший офіційний матч у чемпіонатах СРСР кияни провели в червоних(!) футболках. Особливу подяку хочу висловити нашому земляку з Лановецького району Петру Лихачу, який надав величезну кількість інформації. Цей хлопець постійно слідкує за сайтом, може знайти найменшу помилку в статистиці, став ініціатором створення форми національної збірної України.

— Чи допомагають у твоєму хобі офіційні служби ФК Динамо (Київ)?

— Так, офіційна прес-служба клубу допомогла мені у популяризації сайту. Вони довідались про мій сайт через декілька днів після його виходу. Це було на початку серпня 2011 року. Зі мною зв’язалась журналіст прес-служби клубу Світлана Полякова і взяла в мене телефонне інтерв’ю, яке було розміщене на офіційному сайті. Після опублікування цього інтерв’ю число переходів по сайту за два дні склало приблизно 40 тисяч.

— Твій сайт доволі своєрідний, адже ти вибрав для себе цікавий напрямок — виявлення і представлення на розсуд громадськості форми, в якій виступали "динамівці" за свою багатолітню історію, її виробників, клубних логотипів, спонсорів на футболках, номери, під якими грали гравці… Чому взяв для себе саме цей напрямок?

— Я вибрав цей напрям тому, що цим ніхто не займався. Якось натрапив на один із інтернет-магазинів, який продає ретроформу команди. Деякі зразки форми були настільки неточно виконані, що їх впізнати було дуже важко. Як я казав вище, мій сайт — це своєрідний електронний довідник форми команди. Він буде корисним не тільки для спогадів про минуле команди, а й для болільників, які все частіше на матчах одягають ретрофутболки.

— На твою думку, в чому причина останніх невдалих виступів команди на євроарені?

— Наразі команда лідирує в чемпіонаті, і я вірю, що так і буде на фініші. Причиною невдалих виступів команди в єврокубках вважаю недостатню фізичну готовність команди, відсутність дисципліни і бойового духу окремих гравців. Часи, коли гравці виходили на поле і "бились", тому що в них на грудях була літера "Д", минули і їх не повернути. Настали часи з іншими ідеалами, фінансовий аспект виходить на перший план, витісняючи патріотизм до клубу. Легіонери приїздять до нас заробляти гроші, а не писати нам історію.

— Які плани маєш на майбутнє? Знаю, що ти на київському Динамо і збірній України зупинятись не збираєшся…

— Намагатимусь робити те, чого ніде нема. У цьому бачу цінність свого проекту. В планах створити зразки ретроформи тернопільської Ниви, тому, хто має кольорові фото, прошу поділитись. Хочу декілька слів сказати і про сайт-мрію. Сайт побудований за принципом інтерактивних 3-D моделей. Тобто це такі моделі, які користувач може розглядати з різних боків, керуючи поворотом, наближенням, переміщенням. Щось подібне реалізовано у відомих іграх FIFA, PES. Але там користувач не може керувати камерою. Моделями можуть бути гравці, стадіони і навіть голи. Дивлячись гол, який, наприклад, забили у 1936 році, я міг би покрутити камеру і подивитись з точки зору глядача на трибунах чи спостерігача за воротами. На такому сайті можна було б побачити всі голи команди, всіх гравців, всі стадіони тощо. Але враховуючи, що навіть медіа-енциклопедія офіційного клубу Динамо не містить повних даних, така ідея виявляється мені недосяжною.

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook