Про нас
увійти

Мдінарадзе: "У Криму футболістів Ниви лякали, робили обшуки, розкидали речі, обзивали "бандерівцями"

категорія: Футбол | дата: 11 05 2014
Мдінарадзе:

У матчі 25-го туру Favbet Ліги 1 тернопільська Нива зазнала поразки в Армянську (0:1). На думку президента тернополян Автанділа Мдінарадзе, його клуб і не міг розраховувати на позитивний результат у Криму: команду не погодився приймати жоден готель, її виснажили морально й фізично, а новоутворений кордон із "тимчасово окупованою територією" не змогли перетнути троє гравців. Останнє відбулося через відсутність у футболістів дійсних українських паспортів. Але, хай там як, прикро одне — на футбол в Україні посилює вплив політична нестабільність.

З іншого боку, якщо вже взяти до уваги факт анексії Криму, визнати, що наразі Армянськ — це територія іншої держави, то й перетин кордонів має здійснюватися за паспортами — добре, що за внутрішніми, українськими. Документи документами, але цей матч відрізнився багатьма дещо скандальними заявами та звинуваченнями: починаючи відсутністю чинних документів і завершуючи закидами до ПФЛ щодо неприсутності її президента Мілетія Бальчоса на кордоні з Росією у якості супроводжуючої особи та гаранта безпеки пересування команди. Та й порушення регламенту нібито має місце — у розпал конфлікту між Україною та Росією Ліга дозволила не вивішувати державного прапора, мовляв, з метою недопущення ескалації напружених відносин із окупантами. Дивно? Дивно. Втім, президент Ниви дотримується іншої думки.

— Автанділе Мамійовичу, наскільки відомо, ви не їздили разом із командою до Армянська. Чому? І чи не побоювалися ви якихось позаштатних ситуацій?

— Взагалі, я не практикую виїзди з командою. Тим більше, такі дальні. Я людина зайнята, в мене є купа іншої роботи. В Армянськ їздив мій син, який є гравцем нашої команди. Якщо б у мене були якісь побоювання, то його, як і всіх інших футболістів, я би туди не пустив. У мене були гарантії, яким я повірив.

— Перед тим, як поговорити про ситуацію на в’їзді в Крим, розкажіть про сам матч. В одному з інтерв’ю ви заявили, що під час проведення поєдинку були порушені норми Регламенту змагань. Які саме, на Ваш погляд?

— Згідно з Регламентом, на стадіоні має висіти державний прапор. Для того, щоб було зрозуміло, що це чемпіонат України, а не якась товариська зустріч. Натомість, був наявний прапор іншої держави, вважаю це грубим порушенням.

— Але ж відомо, що ПФЛ офіційно дозволило Титану не вивішувати прапор — виключно задля забезпечення безпеки вболівальників і уникнення провокацій.

— Я нічого не знаю про такий дозвіл. Є Регламент і Конституція. Не можна їх міняти під час проведення чемпіонату. Якби я знав, що на стадіоні в Армянську не буде державного прапора, я би взагалі туди не виїжджав. Рахую, що це принципове питання.

Але, наприклад, нещодавно на будівлі Меджлісу в Сімферополі також вивісили український прапор, що знову ж таки викликало масові заворушення. Чи не здається вам, що безпека все ж таки має бути на першому місці?

— Якщо безпека має бути на першому місці, нащо тоді проводити ігри в Армянську? За 90 кілометрів на материковій Україні є місто Каховка, інші стадіони. Тоді треба проводити такі матчі на нейтральних аренах. Нащо заганяти людей туди, порушувати Регламент, закони держави і в такому негідному становищі грати в футбол? Не можу це зрозуміти.

— Скажіть, які заходи вжила Нива для того, щоб безперешкодно перетнути новостворений кордон?

— А які заходи ми повинні були вжити? Ми отримали інструкцію від Професіональної футбольної ліги, яка є організатором змагань, і все виконали згідно неї. Наперед подали списки учасників матчу з прізвищами футболістів і номерами їх паспортів. Більше від нас ніхто нічого не вимагав. Ще телефонував нам адміністратор армянського Титану, сказав, щоб, про всяк випадок, ми взяли з собою ще й паспорти. Майже всі футболісти взяли. Не було його в одного — він здав його на перереєстрацію у зв’язку зі зміною прописки. Гравці в нас є немісцеві й при такому насиченому графіку ігор у них не має можливості їздити по домах і вирішувати всі ці паспортні процедури. Іншому футболісту за три дні до того виповнилося 25 років — у нього також не було змоги вклеїти нову фотокартку. І регламент не вимагає, щоб на матчі ми їздили з паспортами. Регламент вимагає, щоб у нас були картки футболістів. Їх мали всі. Повторюю, ми маємо листи від ПФЛ, там ніде не було написано, що у нас мають бути з собою паспорти. В Армянську у нас не змогли зіграти футболісти основного складу. Це послабило нашу команду, і, я вважаю, спортивний принцип був порушений.

Я вже не говорю про те, що команда без жодних причин дві з половиною години провела на так званому кордоні під сонцем в оточенні недоброзичливих прикордонників, які ходили з автоматами, лякали, робили обшуки, розкидали речі, обзивали "бандерівцями". Говорили, чого ви сюди лізете, чого ви сюди їдете. Відповідно, команда прибула в Армянськ практично перед самою грою. Не змогла нормально привести себе в порядок, розім’ятися, плюс цей психологічний стан… Про який футбол могла бути мова? Вважаю, що ми були в неоднакових умовах з Титаном.

Якщо б ми приїхали за день до гри (а у нас була така можливість), пережили всі ці провокації на кордоні, але відпочили і на наступний день поїхали на матч без усіх цих проблем, я би і слова не сказав. Але жоден готель нас не прийняв. Сказали, "ви з Тернополя, із західного регіону, нам проблеми не потрібні". Через це ми змушені були знаходитися в Каховці.

Армянськ і ПФЛ обіцяли нам супровід від готелю в Каховці і те, що буде якась людина, котра буде займатися цими прикордонними справами. Але жодної людини не було. Плюс, нам надали якийсь старий розбитий автобус. Тільки коли ми на ньому таки перетнули цей російський кордон, вже на території Криму нас зустрів супровід. Через усі ці порушення й ті можливості, яка мала Нива, і які мав Титан, результат цього матчу не може бути об’єктивним.

— Звісно, супровід і розселення в готелі — ті речі, якими мав би опікуватися або, хоча б, сприяти в їх здійсненні клуб-господар поля. Але все ж таки, Крим — це, де-факто, закордон, хочемо ми того чи ні. Чи не вважаєте ви, що треба було більше відштовхуватися від реалій і клуб мав би сам подбати про документи?

— Я не граю за кордоном. І не граю в Лізі Чемпіонів УЄФА. Якщо є такі реалії, то матчі потрібно проводити на території України під українським прапором. І щоб усі футболісти мали однакові умови. Чому я маю перетинати кордони, щоб мене оточували люди з охорони іншої держави, і чому я маю наражати своїх футболістів на небезпеку? В цьому і є моя претензія до ПФЛ — треба було змусити футбольний клуб Титан проводити матчі на нейтральному полі. Тим більше, це було би для них зовсім недалеко.

І уявіть собі, що недружня держава, якою сьогодні окупований Крим, влаштовує якісь провокації. Ось захопили автобус із представниками місії ОБСЄ. Що їм вартує захопити автобус із футбольною командою з такого ворожого для них регіону як Тернопільська область? Треба визначатися, хто буде за це відповідати — ПФЛ, ФФУ чи може футбольний клуб Титан? Нащо порушувати основний принцип і грати під прапорами іншої держави? Це нонсенс.

— Мені здається, це питання все ж таки полягає в політичній площині, й ліги навряд чи мають на нього особливий вплив.

— Ліги й не повинні впливати на політичну ситуацію. Я вже сказав, повторюся: треба змусити футбольний клуб Титан грати на нейтральній території. Можливо, Армянськ не може це зробити з фінансової точки зори, тоді треба домовлятися й виділяти кошти з бюджету. Ніколи ні ФІФА, ні УЄФА не дозволить футболістам грати там, де можливі провокації. Ми грали на окупованій території, хоча могли проводити матч на материковій Україні, де набагато спокійніше.

— Напевно, у вашому клубі є людина, яка відповідає за оформлення документів. Чи вважаєте ви, що вона повністю виконала свою роботу?

— Абсолютно. Ще раз кажу, президент ПФЛ Мілетій Бальчос, після того як проінспектував футбольний клуб Титан, в інтерв’ю сказав, що існує домовленість — перетинання кордону з Кримом буде абсолютно безболісним процесом для команд-гостей. Для цього завчасно потрібно було надати списки делегації з номерами паспортів, а на кордоні зателефонувати якомусь представнику, який мав допомогти провести перевірку.

— Нехай представника не було, але ж логічно було брати з собою і самі паспорти. Щоправда, тих, у кого їх не було, довелося б залишати в Тернополі…

— Ніде таких вимог не було! Ні в листах, ні в перемовинах з Мілетієм Бальчосом, коли він приїжджав до нас у Тернопіль. Якщо б нам сказали, що обов’язковою умовою для участі в цій грі є паспорти, ми б нікуди не їхали.

Джерело: footboom.com

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook