Президент ФК Нива: "Моя мета — зберегти команду і вивести її на серйозне фінансування"
Президент ФК Нива (Тернопіль) в інтерв’ю Football.ua розповів, як проходить підготовка команди до кубка та чемпіонату, назвав імена новачків тернополян та поділився планами збереження й подальшого розвитку клубу.
2013 рік Нива завершила ударно: у Favbet Лізі 1 піднялася із зони вильоту на сьоме місце, а в Кубку України дісталася чвертьфіналу, отримавши, як тоді здавалося, цілком оптимістичний жереб. Однак у відпустку команда пішла з тривожним настроєм, і зима з її бурхливими подіями його тільки погіршувала. Аж до середини березня Нива не подавала ознак життя, і все ближче була сумна перспектива зникнення клубу.
На щастя, Нива все-таки стала на старт. Президент клубу Автанділ Мдінарадзе розповідає, як проходила місія спасіння Ниви, які втрати пережили тернополяни і на що сподіватися навесні тернопільським вболівальникам.
— Пане Автанділе, вашій команді стартувати доведеться навіть раніше, ніж іншим учасникам Favbet Ліги 1, адже Нива є учасницею 1/4 фіналу кубка України. Наразі уже можете розповісти, хто посилить команду перед відповідальним матчем зі Славутичем?
— Так, ми можемо сказати, що на сьогоднішній день ми практично укомплектувалися. Можливо, ще будуть якісь доповнення із розряду точкових, але основні контури команди уже є, можна так сказати. З командою зараз тренується ряд потенційних новачків, з якими ми найближчим часом підпишемо контракти. Це Дмитро Іванов (восени грав за друголігове Динамо із Хмельницького), Тарас Петрівський (відомий за виступами у Карпатах), Вадим Панас (останнім часом виступав у Білорусі), Олександр Семенюк (Буковина), Андрій Грінченко (останній клуб — Говерла), Ярослав Сворак (також грав за Карпати). Напевно підпишемо ще й і Тимура Рустамова із Десни — з цього приводу якраз приймаємо рішення.
— Ми уже знаємо, що брати Баранці підписали контракти з Зіркою, Білий перейшов у склад лідера другої ліги — Сталі (Дніпродзержинськ), а кілька орендованих гравців продовжать виступи в інших клубах. Але цим втрати Ниви, вочевидь, не обмежуються?
— На сьогоднішній день у нас проблематична ситуація з наступними футболістами. Завершився контракт із форвардом Василем Товкацьким. Ми йому зробили нову пропозицію, з моєї точки зору — непогану, він узяв час на роздуми, проте наразі ще на зв’язок не виходив і відповіді не дав. Так само закінчився контракт з Романюком, але він продовжив співпрацю з нами. До кінця сезону він гратиме за Ниву, а потім уже будемо обговорювати умови. Є такий футболіст Андрій Кікоть — ми так само зробили йому пропозицію, але у нього своє бачення і він подав заяву в ПФЛ, намагаючись розірвати з клубом угоду. Не визначене й питання з Шестаковим. Він у нас на контракті до 2015 року, але він вимагає, щоб ми переглянули термін дії угоди і скоротили її до 1 червня цього року. Ми на це свою згоду не даємо, у клубу є заборгованість, ми готові з ним вести переговори, щоб закрити питання, але поки що він не погоджується і в команді його немає. А ось наш голкіпер Базилевич залишається в Криму у зв’язку із невизначеною суспільно-політичною ситуацією. Всі інші — на місці, тренуються з командою й готуються до старту у весняній частині змагань.
— Наскільки відомо, ще з минулого року у Ниви перед футболістами й іншими працівниками клубу накопичувалися борги. Можете назвати їх приблизну суму?
— Розумієте, Нива тоді була на одних умовах, а зараз нам удалося домовитися з командою про певне скорочення витрат (70%), і у нас підхід такий, що ми з кожним футболістом сідаємо, дивимося його борги, вислуховуємо його бачення, кажемо наше бачення й домовляємося щодо консенсусу. Тому загальну суму боргів важко визначити, але, думаємо, біля 2 мільйонів гривень точно буде.
— Минулого року говорилося про великі плани — зведення бази для клубу, придбання автобусу, появу тренувального поля. Що із цього вдалося втілити в життя?
— Автобус є в команди, бази — немає. Хочу сказати, що обіцянки й плани, пов’язані з інфраструктурою команди — це було бажання колишнього губернатора області. У нас був розроблений план, як це робити, але, на жаль, попереднє керівництво області багато не виконало із того, про що ми говорили. Правда, були на це й об’єктивні причини, адже, фактично, десь починаючи із грудня губернатора не впускали на його робоче місце.
— Зрозуміло, наразі економічна ситуація у країні досить складна. Попри це, чи є надія на те, що знайдуться якісь нові місцеві меценати, котрі захочуть (і зможуть) допомогти Ниві, чи знову будете розраховувати на допомогу Фірташа?
— Розумієте, "елемент Фірташа" був трішки надуманий, більше, ніж існував насправді. У нас не було ніяких домовленостей конкретно з цим бізнесменом, у нас були домовленості з банком Надра (як ми знаємо, одним із його власників був Фірташ). Наразі співпраця клубу Нива з банком Надра продовжується на рівні розмов і домовленостей, і ми зацікавлені, щоб вона продовжувалася. Наскільки я знаю (я сам спілкувався неодноразово з керівниками банку), вони також цього хочуть. Найближчим часом ми хочемо провести зустріч із керівництвом банку Надра, щоб намітити плани щодо подальшої співпраці.
Що стосується інших джерел фінансування, я особисто завжди мріяв, щоб ФК Нива не був у ролі жебрака, який ходить по адміністраціях та підприємствах і з протягнутою рукою випрошує якісь кошти. Моя мрія — це клуб, який зміг би на себе працювати й заробляти. Я пропонував багато комерційних проектів, які дали б таку можливість, частина з них була підтримана губернатором. На жаль, окрім слів, далі вони були малодіючими, тому перспективні проекти не були реалізовані.
З новим очільником області зараз у мене була зустріч, і я виніс пропозицію, щоб дати можливість Ниві на комерційній основі заробляти гроші. З боку влади це було одобрено, і я сподіваюся, що нам удасться вивести ФК Нива на таку комерційну стезю, коли він не буде залежати від "подачок". Звісно, зараз ситуація важка, але є на Тернопільщині патріотично налаштовані бізнесмени, які готові долучитися до справи. Я, як президент клубу, готовий вести переговори з будь-якими структурами, які можуть допомогти Ниві. Моя мета — зберегти команду і вивести її на серйозне фінансування. Є багато планів і напрацювань, і ми хочемо не просто дограти друге коло, а з наступного чемпіонату отримати уже хай не дуже багату, але стабільну команду, яка продовжуватиме традиції тернопільського футболу.
— Ваш наступний суперник, хоч і нижчий за рангом, але має приємні клопоти: там нові спонсори, новий президент, амбітні завдання. Чого чекаєте від візиту в Черкаси та матчу зі Славутичем, з яким Нива ще не так давно грала у другій лізі?
— Якщо в той час, коли пройшло жеребкування, ще можна було казати, що Нива є фаворитом цієї пари, то зараз, звісно, уже ні. Команда у Черкасах, як ви правильно кажете, амбітна, добре укомплектована, з хорошими гравцями і професіональним тренером, провела гарні збори, у тому числі — й за кордоном.
А ми зібралися за два тижні до початку чемпіонату й втратили кількох гравців і тренера. Звичайно, є й у нас досягнення: ми все-таки зберегли команду, зберегли більшість футболістів. До нашого суперника ми ставимося з повагою, гра буде для нас важкою, але ми хочемо пройти далі, для нас це дуже важливо. А там — м’яч круглий, футбольне поле все покаже. У нас є непоганий шанс, і є однозначне завдання — проходити далі.