Про нас
увійти

Олександр Бірюков: "Результати тернопільських студентів на Універсіаді — стимул для того, щоб в подальшому рости"

категорія: Футбол | дата: 06 10 2013
Олександр Бірюков:

Нещодавно у Тернополі проходила Спартакіада між командами вищих навчальних закладів. Відтак, місто вкотре зробило спробу довести, що студентський спорт у нас існує. Хоча достовірність цього твердження і не потребує особливого доведення.

Як розповів начальник обласного відділення фізвиховання та спорту Міністерства освіти і науки України Олександр Бірюков, цьогоріч чотирнадцять представників Тернопільського національного економічного університету та троє — Тернопільського національного педагогічного університету імені Гнатюка взяли участь у XXVII Всесвітній літній Універсіаді — найпрестижніших змаганнях серед студентів світу. Причому, як стверджує Олександр Володимирович, спочатку планувалося, що тернопільських студентів в українській делегації буде двадцять четверо. В результаті студентам ТНЕУ вдалося здобути для медальної скарбнички збірної України шість медалей різного ґатунку.

Про особливості Універсіади в Казані та студентського спорту взагалі — Олександр Бірюков ексклюзивно для "Тернопільської липи".

— Цього року в столиці Татарстану — місті Казані (Росія) — відбувалась XXVII Всесвітня Літня Універсіада, у якій брали участь 162 країни, 13 тисяч спортсменів. Це величезний всесвітній спортивний форум, який за своїми масштабами можна порівняти тільки з Олімпіадою. Але характерною ознакою цьогорічної Універсіади було те, що вона вперше проводилась на території Росії. Росіяни дуже серйозно підійшли до підготовки, були передбачені безпрецедентні заходи безпеки, адже рік тому в Казані скоєно тракт, і організатори прагли уникнути усіх можливих ексцесів. Учасники жили на території Казанського національного університету: спеціально для потреб Універсіади за три роки було збудовано двадцять 15-поверхових гуртожитків, де створено всі умови для проживання в подальшому студентів, які навчаються в Казанському університеті.

На Універсіаду, окрім учасників, представників офіційних делегацій, прибуло також до двадцяти тисяч волонтерів із майже ста країн світу, — це студенти, які безкоштовно допомагали в проведенні форуму, а організатори забезпечили їм проживання і харчування. Ще одне яскраве враження, яке залишилося після поїздки, — надзвичайно доброзичливе ставлення мешканців міста до гостей Універсіади.

Додам, що в Казані офіційного представництва України немає, із найближчих — Генеральне Консульство в Нижньому Новгороді. То до нас — делегації збірної команди України, а це близько 400 чоловік, — приїздив на зустріч Генеральний Консул, ми з ним спілкувалися, і він готовий був допомогти у вирішенні всіх можливих проблем. Всі витрати на відрядження збірної України для участі в Універсіаді взяло на себе Міністерство освіти і науки України.

Справді, здобуто безпрецедентну кількість — 77 нагород різного ґатунку. Цікаво, що за кількістю медалей збірна України обійшла команду Америки. А ми знаємо, що США — це країна високо розвинутого студентського спорту, там є на це спеціальні державні гранти, гранти багатьох університетів, згідно яких, якщо студент є спортсменом високого рівня, то він безкоштовно навчається, і це для американців є суттєвим важелем, щоб вчитися і займатися спортом.

Загалом, українські спортсмени лише в останній день програли одну золоту медаль Білорусі і в результаті посіли шосте місце в медальному заліку. Але серед європейських країн ми на другому місці. Збірна України виграла у таких "монстрів" студентського спорту, як Франція, Німеччина, Англія, Іспанія, Італія. І таким чином в черговий раз довела, що студентський спорт — це складова частина загальної системи фізичного виховання та фізичної культури і спорту в Україні. Без сумніву, попри всі проблеми, які існують у нас в державі, а вони і в спорті є, ми вкотре показали, що з нами необхідно рахуватися на світовій арені.

Треба мати на увазі також, що всесвітня Універсіада — це лише верхівка того айсберга роботи, яка була проведена попередньо в державі і, в тому числі, й у нас в області. Адже змаганням світового рівня передували обласна Універсіада серед вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації з 18-ти видів спорту, всеукраїнська Універсіада. І тільки кращі з кращих здобули право представляти свій вищий навчальний заклад та державу на цьому форумі.

Необхідно підкреслити, що 17 осіб у складі делегації від Тернополя і шість наших медалей, в тому числі одна золота, — це серйозний внесок у загальну скарбничку медалей збірної України. Відразу після повернення з Казані в Кабінеті Міністрів відбулося  нагородження медалістів, і шестеро студентів Тернопільського економічного університету отримали нагороди. Так, Ганна Тітімець була нагороджена орденом "За заслуги" ІІІ ступеня, інші призери отримали ордени та медалі дещо нижчого ґатунку. Але погодьтеся, що, будучи студентом, отримати нагороду від президента — дуже почесно, це серйозний штрих до портрету майбутнього спеціаліста, сучасної молодої людини, незалежно від того, де вона далі працюватиме, — в сфері фізичної культури і спорту чи в іншій галузі народного господарства.

— На Вашу думку, студенти, які професійно займаються спортом, хто за сферою діяльності — більше таки спортсмени чи мають можливість поєднувати спорт і навчання?

— Для участі у Всесвітній Універсіаді є певні обмеження: вік не молодший 17-ти і не старший 27-ми років і наявність сертифікату академічної належності. Тобто, студент або аспірант повинен навчатися у вищому навчальному закладі IІІ-IV рівнів акредитації і обов’язково на денній формі навчання. Отже, спортсмени, — насамперед, студенти, які у вільний від занять час займаються спортом. Ті, хто представляв на Універсіаді нашу державу і свої навчальні заклади, — це, безсумнівно, кращі з кращих. Але досвід показує: кому все вдається в спорті, тому легко і навчатися.

— Як можете пояснити феномен успіху російської команди на цьогорічній Універсіаді — 260 медалей?

— Справа в тому, що Росія взяла кількістю, і готувалася вона до цієї перемоги дуже серйозно. Скажімо, за неофіційними даними, на перший курс навчання, на повторне навчання, що, до речі, не заборонено, було прийнято 125 призерів і чемпіонів Олімпійських ігор в Лондоні. Це є свідченням того, що росіяни, проводячи Універсіаду, мали конкретне завдання від перших осіб держави — тільки виграти.

Універсіада в Казані — це вже дванадцятий спортивний студентський форум, на якому мені пощастило побувати в складі офіційних делегацій збірних команд України. І я можу з повною відповідальністю сказати, що росіяни зробили все для того, щоб здобути таку кількість медалей. Адже якщо на попередніх універсіадах у рейтингу медального заліку різниця між першим і другим місцем становила традиційно 5-6 медалей, то цього разу — 150! Але переможців не судять. Росіяни в напруженій боротьбі здобули перемогу на XXVII Всесвітній літній Універсіаді!

— А які найяскравіші моменти Вам запам’яталися із цих змагань?

— Неймовірне дійство влаштували на відкритті, — я мав нагоду бути присутнім. Щоразу, на кожному із таких форумів це задумують, як щось справді феєричне, але росіяни затьмарили всі попередні універсіади. Під час шоу на стотисячному стадіоні "Казань-Арена" були застосовані усі можливі останні досягнення техніки для того, щоб показати потужність такої великої країни як Росія.

— Як Ви думаєте, Україна має шанс колись приймати в себе Універсіаду?

— Це дуже серйозна справа, яка, насамперед, вимагає наявності надзвичайно розвиненої інфраструктури. Універсіада проводиться 20-30 видах спорту, і для всіх цих видів, відповідно до вимог FICU, об’єкти повинні бути розміщені в радіусі не більше, ніж 20-30 км один від одного. На сьогоднішній день у нашій державі міста із такою розвинутою спортивною базою немає. До речі, Казань навіть президент Росії Володимир Путін назвав спортивною столицею Росії. Й справді, коли їдеш там машиною чи автобусом, просто кидається у вічі величезна кількість спортивних споруд у місті, причому, усі вони – найсучаснішого рівня.

— Наступні всесвітні змагання студентів, здається, прийматиме Південна Корея?

— Справді, на церемонії закриття XXVII літньої Універсіади в Казані мер південнокорейського міста Кинджоу отримав прапор від Оргкомітету Ігор, і через два роки, влітку, там відбудеться XXVIIІ Літній Всесвітній спортивний форум студентів.

— Які перспективи для Тернополя на наступні такі змагання?

— Процес підготовки у спорті вищих досягнень — довготривалий, і чудес не буває. Тим, хто готовий представляти державу на такому серйозному спортивному форумі у тому чи іншому виді спорту, необхідно щонайменше 5-6 років займатися на досить високому рівні, з великими навантаженнями. Без сумніву, у нас є певний багаж розрахунків на майбутнє. До речі, треба враховувати й досвід, отриманий після цієї Універсіади. Скажімо він включає навіть те, що попередньо планувалася участь у ній більше двадцяти тернопільських спортсменів-студентів, і потім, в силу певних обставин, вони не потрапили до команду, і поїхало тільки 17. Важко стверджувати на усі сто відсотків, але, можливо, це звузило коло претендентів на медалі. Так що тут є прорахунки. Та й шість медалей — це далеко не межа. Скажімо, наша важкоатлетка Марія Хлян — теж студентка ТНЕУ — посіла на Універсіаді в Казані 4 місце, і це зовсім недалеко до призового. Є наші спортсмени, які посіли 5-6 місця. Таким чином, це теж стимул для того, щоб в подальшому рости.

Джерело: Тернопільська липа

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook