Криза дитячо-юнацького футболу на Тернопільщині
У середині вересня розпочинається новий чемпіонат у Всеукраїнській дитячо-юнацькій футбольній лізі України (далі — ДЮФЛ).
Для єдиного представника Тернопільщини у цій лізі — ДЮСШ з футболу (м. Тернопіль) сезон-2013/14 буде не звичним. Уперше за час свого існування, а це понад 15 років, тернопільська команда понизилась у класі і змагатиметься з суперниками у перші лізі. До цього з перемінним успіхом тернопільська команда виступала у вищій лізі, а одного разу грала навіть на вирішальному етапі юнацького чемпіонату України.
У червні ж цього року, коли в Тернополі спостерігався футбольний бум, тернопільська Нива здобула путівку до першої ліги, а ФК Тернопіль у своєму дебютному сезоні виборов 4 місце у фінальному раунді другої ліги, практично ніхто із місцевих любителів футболу і спеціалістів не замітили, як тернопільська ДЮСШ вилетіла з вищої ліги.
Чому так сталося, адже команда за рівнем майстерності і набором виконавців була не найгіршою в одній з чотирьох зон ДЮФЛ? Вирішальним у цьому плані було недопрацювання тренерів й адміністрації футбольної школи під час подання заявкових документів. Адже за тернопільську команду ДЮСШ (U-16) був внесений футболіст, який насправді виявився старшим і не мав права грати за команду цієї вікової групи. Відповідно ДЮСШ (Тернопіль) була покарана ФФУ — команду оштрафовано на 27(!) очок. І хоча покарання здається дуже суворим, але насправді це не так.
На щастя, у тернопільської ДЮСШ є лобісти у Києві, відповідно всі чотири команди школи одразу не дискваліфікували зі змагань чемпіонату ДЮФЛ (подібні прецеденти вже були), а наклали лише штраф у вигляді зняття очок.
Ліквідувати цей величезний гандикап у другому колі чемпіонату тернопільській команді виявилося не під силу. Хоча було зроблено відчайдушні зусилля. Більше того, ще був маленький шанс обійти в загальній турнірній таблиці команду з Хмельниччини — головного конкурента нашої команди. Однак в останньому турі команда з Моршина, яка гостювала у Хмельницькому і за грою та класом мала перемагати суперника, двічі йому поступилася, тим самим Тернопіль спільними зусиллями опустився у першу лігу.
Попри різні думки щодо попереднього багаторічного директора футбольної школи Володимира Філіпа (його на керівній посаді замінив Андрій Мотика), йому потрібно віддати належне. Адже здебільшого саме він правдами і неправдами примудрявся зробити так, щоб команда його школи постійно виступала серед елітних футбольних дитячо-юнацьких шкіл. Можна собі тільки уявити, скільки сил і здоров’я це йому коштувало, позаяк доводилось сперечатися на футбольному полі з молоддю багатих клубів Прем’єр-ліги, інтернатними групами, але, тим не менше, довгі роки тернопільська ДЮСШ була у вищій лізі.
Тепер команда змушена буде грати у перші лізі, при цьому за регламентом у ній грають не чотири, а лише дві команди (U-16/17, U-14/15).
— Керівництво школи хоче просити організацію, яка проводить чемпіонат, щоб у першій лізі наша ДЮСШ виступала чотирма віковими групами. Навіть ставиться питання, що дві команди фінансуються, як це зазвичай буває, коштом міського бюджету, а дві — власним. Якщо не приймуть наших прохань по чотирьох командах у першій лізі, то це буде серйозний удар, бо за таких умов команди двох вікових груп залишаються поза змагальним процесом ДЮФЛ, — зізнався тренер ДЮСШ з футболу Едуард Яблонський.
Водночас Едуард Станіславович визнав помилки при поданні заявки: "У ситуації, що сталася, винуваті тренери, а недогледіла адміністрація школи, що в нас у заявці з’явився футболіст, через участь якого було знято 27 очок. Тренерам пропонується звернути увагу на такі помилки, при цьому завдання на наступний сезон одне — повернутися до вищої ліги!".
Чи вплине даний факт на загальний розвиток дитячо-юнацького футболу на Тернопіллі та як у подальшому розвиватимуться події, журналісти Номер один з’ясовували у людей, які прямо дотичні до футболу в нашому регіоні.
— Нам прикро, що є такий незадовільний стан речей, адже для міської влади Тернополя зрозуміло, що розвиток дитячого футболу — це база для розвитку молодіжного і дорослого футболу. Тому ми однозначно будемо акцентувати увагу як профільного управління міськради, відділу спорту, так і адміністрації ДЮСШ, тренерської спільноти, обласної федерації футболу на те, щоб виправити цю ситуацію та відновити достойні позиції тернопільської футбольної школи, — зазначив гуманітарний заступник мера Тернополя Леонід Бицюра.
— Негативний виступ команди ДЮСШ з футболу у ДЮФЛ — це результат роботи тренерів. Будемо переглядати їх роботу на предмет перебування на займаних посадах. Можливо, хтось розвиватиме дитячий футбол в іншому місті, можливо, вже пора дати дорогу молодим спеціалістам, які хочуть працювати, але наразі не мають змоги. Серед деяких футбольних тренерів побутує думка: "Як платять — так і працюємо". Такого бути не може! Керівництво футбольної школи має подати в управління свої пропозиції, і тоді ми вже будемо робити адміністративні висновки, — зауважив начальник управління сім’ї, молоді і спорту Тернопільської міської ради Микола Круть.
— Особливо хвалитися немає чим. Будемо ставити завдання про якнайшвидше повернення у вищу лігу, адже все-таки є різниця між чемпіонатом ДЮФЛ у вищій лізі і першій. Переконаний, що Тернопільська область заслуговує на те, щоб бути представленою в елітній лізі дитячого футболу. За грою команди і набором виконавців я впевнено дивлюся в майбутнє і вірю, що завдання на нинішній сезон команда тернопільської ДЮСШ виконає. До того ж зазначу, що наша ДЮСШ покинула вищу лігу не через те, що вона гірша команда у своїй зоні, а через те, що її керівники допустили необачність у підготовці заявкових документів, — розповів віце-президент ФФУ, голова ТОФФ Володимир Мариновський.
— Коли команда грала у вищій лізі ДЮФЛ, то її виступ стимулював тренерів, була палка у вигляді результату і турнірної необхідності, яка підганяла тренерів, а ті ставили більші вимоги своїм футболістам. Коли ж команда гратиме у першій лізі, то зменшиться цей стимул. Адже якщо в тебе у суперниках однолітки з київського Динамо чи львівських Карпат, то це не йде в жодне порівняння з командами районних центрів. При цьому першим можна програти і здобути більше, ніж при перемогах із слабшими суперниками, — переконує тренер дитячої футбольної команди Соколята Василь Матвійків і додає: — "Дана ситуація у футбольній школі сталася через те, що в ній не було надійного фундаменту. Молоді хлопці, які прийшли до керівництва школою, просто потрапили в такий час, що все валилося. Рано чи пізно це мало статися. Особисто чув розмову тренерів команд-суперниць, які говорили між собою, що той Тернопіль треба "викинути", бо він з року в рік балансує на межі вильоту і завжди знаходилися причини, щоб вони залишалися у вищій лізі. Очевидно, терпінню настав край...".
На жаль, молодий директор школи Андрій Мотика відмовився кореспонденту Номер один прокоментувати ситуацію з вильотом команди його школи з вищої ліги ДЮФЛ та розповісти про перспективи тернопільських хлопців у сезоні, що незабаром стартує. Спишемо даний факт на недосвідченість пана Андрія, адже він лише рік обіймає дану посаду. До того ж, йому подвійно складно, адже доводиться розриватися між роботою у футбольній школі та арбітражем (обслуговує матчі професійних команд чемпіонату України, в тому числі і Прем’єр-ліги).