Ігор Бокій про чемпіонат світу серед діаспорних команд
Минулоріч у Тернополі відбувся I-й чемпіонат світу серед українських діаспорних команд з футболу, в якому взяли участь збірні чотирьох країн.
По його завершенні головний натхненник цього спортивного дійства, відомий у минулому тернопільський арбітр Ігор Бокій, пообіцяв, що він матиме продовження. І слова дотримав. Чого це вартувало, який формат матиме чемпіонат, скільки команд у ньому гратиме, де він відбуватиметься, читачам Номер один ексклюзивно розповів голова організаційного комітету першості Ігор Бокій.
— Найперше і, мабуть, найголовніше питання, де ж таки відбудеться чемпіонат діаспорних команд?
— Планував, що кожного року будемо змінювати регіон проведення чемпіонату. Хотів провести так звану лінію "Захід-Схід". Оскільки минулого року змагання відбувалися в Тернополі, то вів переговори з містами Сходу України. На жаль… До останнього часу серйозно розглядалися кандидатури двох міст — Кіровограда та Дніпропетровська. 2-3 місяці кожне місто то говорило "так", то — "ні", і після довгих перемовин у березні 2013 року відмовив спершу Кіровоград, а на початку червня — і Дніпропетровськ. На щастя, я мав запасний "аеродром" у вигляді Тернополя. Ще в 2012 році, по завершенні першого чемпіонату, мав розмову з міським головою Тернополя Сергієм Надалом, котрого попросив: якщо б мені не вдалося провести лінію "Захід-Схід", чи Тернопіль зможе прийняти ці змагання в 2013 році? Мер відповів ствердно, хоча, звичайно, вже не на тих умовах, які були минулого року. Стадіони, суддівство, транспортне перевезення мерія гарантувала, а побут мені довелося шукати самому. Та руку допомоги протягнула громадська організація Ліга підприємців "Українська справа" в особі її голови Михайла Ратушняка та його однодумців із бізнес-партнерів — Ігоря Парія та Володимира Шинке. Отож тернопільські бізнесмени займатимуться питаннями проживання та харчування команд. Як від мера, так і від підприємців отримав відповідні гарантійні листи, тому жодних форс-мажорних обставин бути не може.
— У які строки відбуватиметься чемпіонат?
— Наразі плануємо провести першість діаспорних команд у період з 26 серпня по 2 вересня. 24 серпня в Торонто (Канада) завершиться великий турнір з міні-футболу серед 20 команд, приурочений до Дня Незалежності України. А 26 серпня особисто я прилітаю в Україну і прошу, щоб усі команди того дня приїхали теж, щоб не було того напруження і переживання, як минулоріч. Адже, нагадаю, тоді о 10.00 год. ранку потрібно було проводити перший матч, а о третій годині ночі у день матчу ще двох команд не було. Вони добиралися автобусами, і в дорозі були певні проблеми.
— Скільки команд приїде до Тернополя?
— З радістю хочу повідомити, що на сьогодні число учасників II-го чемпіонату світу з футболу серед українських діаспорних команд збільшилось до семи. Своїми гарантійними листами підтверджують участь у змаганнях команди з Польщі, Іспанії, Румунії, Білорусі, Придністров’я, Естонії та Канади. На сьогоднішній день ведуться інтенсивні перемовини з українцями Англії, Австрії, Німеччини, Литви, Латвії, Угорщини, Словаччини та Росії. Сподіваємось на їх позитивну відповідь. Отож на сьогодні не можу конкретно відповісти, яка кількість команд змагатиметься в Тернополі, разом з тим, якщо б взяло участь на чотири команди більше, ніж минулоріч, я був би щасливим! Та час ще є, тому головні організатори чемпіонату — міський голова міста Тернополя Сергій Надал та президент міжнародного громадського об’єднання "Четверта Хвиля" Анна Кісіль запрошують збірні команди країн, де мешкають українці-емігранти, взяти участь у цьому знаковому заході.
— Який буде регламент змагань?
— Дуже сподіваюся, що в чемпіонаті візьмуть участь вісім команд, тим самим їх буде розділено на дві підгрупи. По дві кращих команди змагатимуться у півфіналах, а далі все, як завжди — поєдинок за третє місце і фінал.
— На яких стадіонах відбуватимуться матчі?
— Головні поєдинки чемпіонату (відкриття і закриття) пройдуть на центральному міському стадіоні. Деякі матчі плануємо провести на стадіонах футбольної школи, що в парку "Топільче", та педуніверситету. Його керівництво обіцяло зробити все від нього залежне, щоб газон стадіону та й сама інфраструктура були належно підготовлені до матчів діаспорних змагань. Плануємо залучити місцевих і діаспорних виконавців для концерту в день відкриття і закриття чемпіонату.
— А як будете вирішувати проблему двох професійних команд з Тернополя (Нива і ФК Тернопіль), які і практично у ті ж строки гратимуть домашні матчі в Першій і Другій лігах?
— Як я вже згадував, використовуватимемо стадіон у парку "Топільче" та педуніверситету. Та й будемо якось домовлятися, щоб якомога більше матчів було проведено все-таки на головній арені міста, адже це дозволить залучити більшу глядацьку аудиторію.
— А чи не варто було б розширити географію чемпіонату і залучити спортивні арени в районних центрах, зважаючи, що на більшості з них минулого року було проведено масштабний ремонт?
— Це питання розглядалося. Більше того, організаційний комітет мав попереднє запрошення з Бережан, щоб один матч чи весь ігровий тур було проведено там. Однак наразі організатори зійшлися на тому, що всі поєдинки чемпіонату відбудуться в Тернополі. Хоча на майбутнє плануватимемо залучати кілька міст тих регіонів, які погодяться стати організаторами подібних змагань.
— З якими проблемами стикаються команди, адже нашого люду по всьому світу чимало?
— Більшість відмовляються їхати в України через банальну причину — фінансову. Скажімо, для канадців вартість квитків у дві сторони — півтори тисячі доларів. Загалом на весь чемпіонат бюджет канадців складає орієнтовно 50 тисяч доларів. Сума значна, оскільки основа команди — це студенти і роботяги, які важко працюють, тому їм не просто відірвати від себе чи сім’ї тисячу-дві доларів.
— Чого чекаєте від приймаючої сторони?
— Насамперед — допомоги. Якщо б зголосилися волонтери, то організатори від них би не відмовились, бо бюджет чемпіонату мізерний, а фінансової допомоги ми практично не отримали від жодної з офіційних футбольних і спортивних структур України. Задля того, щоб проведення чемпіонату стало доброю традицією, ми закликаємо до співпраці зацікавлені громадські організації, спонсорів, журналістів та всіх небайдужих людей.