Про нас
увійти

Скандал через забудову території навколо біатлонної бази у Підгородньому

категорія: Зимові види | дата: 05 11 2016
Скандал через забудову території навколо біатлонної бази у Підгородньому

Навколо багатостраждальної біатлонної бази олімпійської підготовки, що знаходиться у приміському Підгородньому, розгорівся новий скандал.

Після того, як свого часу її хотів прибрати до рук (на 49 років) екс-нардеп Олексій Кайда, на минулому тижні у середині лижеролерної траси спритники вирішили прокласти дорогу, щоб у перспективі мати доступ до своїх дачних і не лише будинків.

Ця історія тягнеться вже кілька років. У 2012 році тодішній голова Тернопільської РДА Віктор Щепановський, кожен крок якого контролював тернопільський губернатор Валентин Хоптян, адже рідний брат Зеновій перебував під слідством через величезні будівельні махінації, роздав 66 земельних ділянок у середині лиже-ролерної траси біатлонної бази. На жаль, практично жодних кроків, щоб зупинити цей земельний дерибан, зроблено не було. Так тодішній голова обласної федерації біатлону Олексій Кайда, який на той час мав статус народного депутата, звернувся з позовом до суду, але так і не зміг зупинити цього процесу. Натомість відсторонилося від даного процесу ФСТ "Колос", на балансі якого перебувала біатлонна база. Як розповів голова сільського спортивного товариства Георгій Гунтік, земля, яка була віддана під приватизацію, їм ніколи не належала, тому вступати у дебати він не мав законного права. Не було успішним і бажання "колосівців" узаконити за товариством просіки лижеролерної траси, по яких їздили біатлоністи (як це вони зробили з документами на землю під приміщенням біатлонної бази та стрільбищем), адже на це не пішли лісничі, у віданні яких перебувала дана територія.

Довгий час ситуація з землею була у підвішеному стані. І все б нічого, якби землевласники не вирішили там будуватися.

— Щепановський роздав землю, яка належала підгороднянському "Племоб’єднанню". Її довгий час обробляли працівники цього підприємства. І ніколи між селянами та біатлоністами суперечок не виникало. Люди садили сільськогосподарські культури, невеличкою технікою їх збирали. Так тривало до того часу, поки від Щепановського свою землю отримали особи, які не мають жодного відношення до "Племоб’єднання", в тому числі правоохоронці, судді тощо. За останніх кілька років частина власників землі змінилася. Нині вони об’єднались у садове товариство "Між лісами" і здійснили першу спробу розпочати забудову території. А саме — замовили бульдозер та намагалися прокласти дорогу шириною близько 10 метрів. Питається, для чого людям, які отримали землю під сільськогосподарське виробництво, така широка дорога? Очевидно, ті законними і не дуже шляхами вирішили будуватися і почали розгортати собі дорогу, щоб можна було великою технікою, завантаженою будматеріалами, заїжджати до своїх ділянок. Поки буде битися моє серце — жодної забудови там не буде! Якщо доведеться приймати радикальні дії — будемо вдаватися до них, — заявив колишній біатлоніст, один з небагатьох, який став на захист біатлонної бази, Олександр Починок. 

Уже в перший день роботи грейдера він у двох місцях перетнув дорогу лижеролерної траси. Причому важка техніка, скориставшись підвішеним станом обласного ФСТ "Колос", заїхала через територію біатлонної бази. Земельні роботи зупинив Олександр Починок, який одразу викликав активістів, поліцію та представників влади. Через деякий час на місці конфлікту   з’явився голова садового товариства "Між лісами" Ярослав Мостовий, який повідомив, що заплатив архітекторові 24 тис. грн. за розробку плану забудови на 66 ділянках. На його думку, це дало йому право викликати техніку для прокладання нової дороги. На руках же у голови товариства виявилось лише рішення Підгороднянської сільської ради про надання дозволу на розроблення детального плану території площею 5,7 га, де не було жодного слова про дозвіл на початок робіт.

У 2013 році Хоптян анонсував будівництво сучасного біатлонного центру за декілька сотень мільйонів гривень в обхід виділених земельних ділянок. Ба більше того, хоча грошей не було, але тоді вже почали прокладати нову лижеролерку. Лісники вирубали величезної ширини лісову просіку (очевидно, дуже комусь потрібен був ліс), причому ніхто не звернув уваги, що все це відбувалося на території заказника місцевого значення "Іванівський". Несильно змінилися акценти і в нинішньої влади, яка вже навіть запропонувала спортивній громадськості візуалізацію майбутнього центру.

— Земельний масив, який В. Щепановський всупереч глузду і закону роздав  у середині кільця, люди рано чи пізно будуть освоювати. Питання можна вирішити за допомогою будівництва нового біатлонного комплексу, яке, я сподіваюся, розпочнеться у 2017 році. При цьому всі роботи здійснюватимуться в обхід наданих земельних ділянок, тим самим нова траса не перешкоджатиме людям користуватися своїми земельними ділянками, зробити до них під’їзні шляхи тощо.  У планах збудувати стрільбище на 30 установок, що відповідає сучасним стандартам, трибуни для глядачів, технічне приміщення з суддівською кімнатою, роздягальнями для спортсменів. Натомість лижеролерну трасу, яка матиме протяжність 4 км, хочемо прокласти по вже вирубаній свого часу просіці. Її пропонують заасфальтувати. Нічого більше ніхто вирубувати не буде. Запроектований комплекс дозволить у Підгородньому проводити етапи Кубка Європи і навіть світу, адже відповідатиме найвищим сучасним стандартам, — розповів начальник управління фізичної культури і спорту ТОДА Віктор Мацикур.

Не такий оптимістичний у питанні нового біатлонного центру та його сусідства з майбутніми будинками заслужений тренер України, особистий тренер олімпійської чемпіонки Олени Підгрушньої Ігор Мирославович Починок.

— На мій погляд, свого часу Тернопільською РДА було прийнято найтупіше рішення за всі роки існування адміністрації. За свої безвідповідальні дії В. Щепановський повинен понести відповідальність і строку давності цьому немає. Нині ми пожинаємо плоди рішень цього недалекоглядного чиновника. Якщо на даній земельній ділянці в кільці біатлонної траси розпочнеться забудова, можна забути про існування, не кажучи вже про розвиток біатлону на Тернопільщині. Від будинків, які можуть там з’явитися, до стрільбища — 500-600 метрів. Кому із власників нерухомості сподобається таке сусідство? Вони будуть писати у відповідні служби, і спортсменів зобов’яжуть припинити стрільбу, — заявив Ігор Починок.

Наразі будь-які роботи на проблемній ділянці призупинено, але не факт, що вони в будь-який момент знову не відновляться і не відомо, чи активісти встигнуть миттєво на них зреагувати. Тому в цей процес повинна втрутитися влада — як районна, так і обласна. Якщо ми хочемо не лише на папері і на відеокартинці бачити біатлонну базу, а й тернопільських спортсменів на п’єдесталах пошани всеукраїнських і міжнародних змагань, потрібно зробити кардинальні кроки. Зрозуміло, що виділення земель на проблемному масиві відбулося у не зовсім законний спосіб. Але що зроблено, те зроблено. Становище навряд чи можна повернути назад. Разом з тим є, можливо, єдиний вихід із ситуації, а саме: особам, які нині мають дану землю на правах приватної власності, надати альтернативні ділянки. Так, це зробити не просто, адже потрібно вести перемовини з кожним із землевласників окремо, шукати інші ділянки, відповідно цей процес буде тривалий у часі. Але якщо ми хочемо зберегти тернопільський біатлон на тому ж рівні або й з часом його примножити та стати справжньою столицею українського біатлону, потрібно йти на жертви. Тим більше, що схожий приклад маємо в Тернополі. На місці стадіону "Текстильник" одна з будівельних фірм планувала звести групу житлових будинків. Після того, як громадськість виступила проти подібної будови, роботи припинили, а будівельнику дали землю в іншій частині міста.

Джерело: Номер один

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook