Про нас
увійти | реєстрація

Збаразький футбол перетнув 100-літній рубіж

категорія: Футбол | дата: 06 02 2013 | переглядів: 1521
Збаразький футбол перетнув 100-літній рубіж

Футбол зародився в Англії в середині ХІХ століття. Галичанам в той час цей вид спорту не був відомий. Вони просто копали м’яча. Ігрове поле вимірювалось 80х90 кроками, а ворота позначались палицями з прапорцями, віддаленими одна від одної на 12 кроків. Кутових, вільних, штрафних, одинадцятиметрових не практикувалось, але була людина, яка стежила за "порядком гри" — суддя.

Перший футбольний матч на території Галичини відбувся 14 липня 1894 року у Львові, коли в присутності кількох тисяч глядачів на поле вийшли дві команди: краківська – в синіх гімнастичних штанях і львівська- у попелястих, але обидві у білих сорочках і в мештах. Матч закінчився тим, що на шостій хвилині поєдинку львівський студент Володимир Хомицький увігнав м’яча між прапорці польських воріт. Цей львівський матч став поштовхом для популяризації футболу, в тому числі і в нас, на Збаражчині.

Про заснування футболу в Збаражі дізнаємося із спогадів покійної членкині спортивного товариства Сокіл Дорці Фещук, які записала краєзнавець Олександра Яківна Бржиська. "Засновником футболу в Збаражі був видатний спортсмен, свідок львівського матчу, виходець з села Капустинці, Василь Остапчук. Він на громадських засадах організував українську молодіжну футбольну команду. Крім вишколу гравців  подбав про спортивний одяг, взуття та облаштування футбольного поля. Перший матч відбувся влітку 1912 року з футболістами вищих класів Збаразької польської державної гімназії на подвір’ї біля будинку польського гімнастичного товариства Сокіл. Закінчився він перемогою української команди. З початком першої світової війни футбол в Збаражі занепав".

У 1928 році футболісти Збаража об’єднались в команду Галичанка. Перше змагання Галичанки відбулось з польського футбольного командою, яка складалась з державних службовців і гімназистів. Наші гравці виграли ті і наступні чотири гри. Команда існувала до 1937 року.

З ініціативи Сяська Гірки та Йосипа Таращука футболісти Збаража в 1942 році знову об’єднались в команду, яка в роки війни легко перемагала команди німецьких військових з’єднань та прикордонників. Проіснувала вона до приходу радянських військ в березні 1944 року.

В післявоєнні роки в Збаражі була футбольна команда Динамо. Вона складалась з солдатів і працівників міліції, а вже в 1948-1949 роках — з самих збаражан. Команду в ті роки очолював граючий тренер, нині 88-річний Йосип Гінзула. У 1954 році вона була учасником півфінальних республіканських ігор, які проводились в Чернігові. Під такою назвою вона проіснувала до 1969 року.

У 1969 році з ініціативи великого шанувальника футболу, директора Збаразького РЕМу Степана Олексійовича Кубишина, була створена футбольна команда Енергетик, гравцем якої був в наш час відомий футбольний тренер Роман Михайлович Колодійчук.

У 1976 році команду Енергетик перейменовано на Кристал, який вперше за всю історію збаразького футболу став володарем кубка області і другим призером чемпіонату області. Вигравши в змаганнях з тернопільською Ватрою суперкубок, збаразький Кристал, тренером якого був Дмитро Бутор, став кращою командою області і вийшов на республіканську аренду.

У 1977 році Кристал перейменовано на Харчовик. В тому році ця команда здобула Кубок і Суперкубок області, який розігрувався на честь 60-річчя Великого Жовтня. Збаразький Харчовик брав участь у розіграші Кубка УРСР серед фізкультурних колетивів, а на своєму полі він перемагав команди Союз (Москва) з рахунком (5:0) і Кристал (Київ) з рахунком (5:3). Тренером команди був Дмитро Бутор.

У 1978 році команду Харчовик перейменовано на Електрон, старшим тренером якого був Дмитро Бутор, граючим — Роман Колодійчук, лікарем — Зіновій Поліха. В тому ж році на своєму полі Електрон переміг київське Динамо з рахунком (2:1).

В 1979 році команда отримує назву Дружба (Збараж). Під керівництвом тренера Романа Колодійчука вона стає срібним призером чемпіонату області, а в 1993 р. володаркою Кубка імені Симона Петлюри.

В 1999 р. створена футбольна команда Торнадо та під керівництвом тренера Михайла Кузьми в тому ж таки році стала чемпіоном і володарем Кубка Збаразького району.

У 2000 році утворено команду Авангард. Організаторами і тренерами команди були Олександр Соломаха і Роман Колодійчук. Від початку існування вона здобула шість чемпіонських титулів і три кубки району.

У 2001 році з ініціативи підприємця Руслана Адамовича утворено ФК Галич. Першими тренерами були Володимир Курило, В’ячеслав Онопко, Олег Скульський, а з 2004 р. — Роман Колодійчук. Під його керівництвом Галич вже в 2006 році займає третє, а в 2007 — друге місце в чемпіонаті області. В 2008 році Галич стає чемпіоном і фіналістом Кубка області і півфіналістом Кубка України. В 2009 р. здобував Суперкубок області. В 2011 р. за підсумками чемпіонату області посідає 5-те місце у турнірній таблиці, а за підсумками чемпіонату області в 2012 році — 6-те місце серед 18 команд.

В 2001 році при Доброводівській ДЮСШ Збаразького ФСТ Колос утворено дитячо-юнацьку футбольну команду. У 2004 р. на Всеукраїнському турнірі серед 25-ти сільських колективів вона виборола шосте місце, а в 2009 році — у фінальних змаганнях, які проводились в Тернополі, виборола четверте місце серед 18 команд області. В 2012 році ця команда − учасник обласної дитячо-юнацької футбольної ліги серед учнів 1998-1999 року народження. Після першого кола команда вийшла на друге місце після Тернопільської обласної спортивної футбольної школи. Тренер команди Володимир Курило.

В 2008 році при Збаразькій РКДЮСШ утворено футбольний клас, в якому постійно навчається 20 учнів у ЗОШ І-ІІІ ст.№1. Під керівництвом тренера Михайла Кузьми ця дитячо-юнацька футбольна команда в 2009 р. стала срібним призером чемпіонату області на приз "Шкіряний м’яч", в 2010 р. — бронзовим призером Всеукраїнського турніру пам’яті тренера В.Полянського і виборола перше місце на Всеукраїнському турнірі, присвяченому Дню Конституції України. В 2012 році стала переможцем районних та призером обласних змагань на Кубок України "Євро−2012".

Отож, майбутнє збаразького футболу в надійних руках.

Джерело: Народне слово

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook