Про нас
увійти | реєстрація

Автанділ Мдінарадзе: "Якщо вийдемо у Першу лігу — свято вболівальникам гарантоване"

категорія: Футбол | дата: 10 01 2013 | переглядів: 1215
Автанділ Мдінарадзе:

Президент ФК Нива (Тернопіль) Автанділ Мдінарадзе підсумував першу частину футбольного сезону-2012/13 та поділився планами клубного керівництва на близьке майбутнє і далеку перспективу.

— Автанділе Мамійовичу, чи задоволені Ви виступом команди на першому етапі футбольного сезону?

— Враження подвійні. З однієї сторони, виступом команди в літньо-осінній частині чемпіонату залишився задоволеним, з іншої, все таки ми планували, що Нива завершить даний відрізок першості, якщо не на першому місці, то хоча б з меншим відривом від лідера.

— Величезний відкрив у 10 очок від чернігівської Десни означатиме, що Нива зосередить головну увагу на збереженні другого місця?

— Ні, Нива буде боротися за першу позицію. Хоча ми усвідомлюємо настільки складно буде ліквідувати 10-очкове відставання від лідера. Але разом з тим, ще буде достатньо ігор, щоб спробувати ліквідувати цей гандикап. За рахунок серйозної підготовки в зимовий період і якісного кадрового підсилення, Нива в 10 матчах, що залишилося зіграти в чемпіонаті, спробує надолужати втрачене в першій частині сезону. Водночас, зазначу, якщо нам не вдасть посісти в свої групі першого місця, то, звичайно, налаштовуватимемося на матчі плей-оф. Хоча я більш, ніж упевнений, як би не склалася ситуація, завдання на сезон Нива виконає і здобуде путівку до першої ліги.

— Чи відомо вже остаточна система, за якою команди виборюватимуть місця в другій за рангом лізі українського футболу?

— Формула — відома, але певні корективи, очевидно, вноситимуть команди з першої ліги. Так нині активного обговорюється тема, за якою кілька клубів з першої ліги можуть знятися з розіграшу. Відповідно на сьогодні кінцевого принципу, як колектив з другої ліги виходитимуть до першої ще немає. Все стане відомо тільки тоді, коли поновиться весняна частина сезону. Саме тоді будее зрозуміло, чи всі клуби першого дивізіону продовжать в ньому виступи. Цілком ймовірно, що разом з першими командами, і другі — з двох груп другої ліги, вийдуть напряму без перехідних матчів до першої ліги. Але ми не чекаємо Божої милостині, Нива налаштовується в другий частині сезону на серйозну гру.

— На сьогодні Ви і тренери Ниви готуючись до весняної частини сезону, думками вже в перші лізі?

— В тренерів Ниви стоїть завдання не лише вийти до першої ліги, а за зиму зробити боєздатну команду, яка в першій лізі теж не пасла задніх. Ми не хочемо повторити негативний приклад кількарічної давності, коли Нива здобула путівку в першу лігу і на наступний рік з тріском з неї вилетіла. Ми формуватимемо команду, яка має закріпиться в першій лізі і має бути готова дати бій будь-якій команді ліги. А згодом, в залежності від ситуації, можемо замахнутися і на більше. Я не хочу нікого дивувати, але все ж таки наша мета - повернення до еліти українського футболу, в якій Нива виступала протягом 10 років.

— Сьогодні акцент у клубного керівництва зосереджений на створені боєздатної команди, але цього безперечно замало?

— Згідно розробленої концепції, ми визначили, що маємо робити сьогодні, завтра, післязавтра. Робота проводиться хоча, на жаль, не такими темпами, як би того хотілося. На кожен етап потрібно фінансування. І це фінансування не наздоганяє наші бажання. І тут справа в тому, що команда в нас створювалася навіть не з нуля. Ми прийняли клуб, який мав дуже великі "мінуси", про багато з яких дізналися з часом, і ще продовжуємо про них дізнаватися. Через борги, які залишилася в клубу від його попередніх власників, ФК Нива отримує практично щодня велику кількість скарг. Дуже великі борги ми вже виплатили і ще частину маємо виплатити. Щодо останніх, то в нас по них є певні перестороги, тому спір вирішуємо в судовому порядку. Повірте мені, нам вже багато чого б вдалося зробити в плані покращення клубної інфраструктури, які не ці борги!

— По концепції про яку Ви згадували више, що має бути зроблено першогочергово, і які кроки мають бути наступними?

— По-перше, потрібно стабілізувавти ситуацію в самій команді. Тренери і футболісти не мають відчувати незручностей. На сьогодні керівництво клубу має вирішити питання фінасування підготовки команди в зимовий період та власне її виступів у другій частині сезону. Друге завдання — команда має мати власний автобус і тренувальну базу. Це обов'язкові атрибути команди, без яких вона не може повноцінно існувати. Якщо в другій лізі ще можна обійтися без автобуса і бази, то для команди першої ліги — це недопустимо. Тому ці питання маємо вирішити до старту сезону-2013/14. 

— Щодо заміської бази В. Гаях, то останнім часом по ній були певні проблеми. Клуб отримав її від обласної ради в річну оренду, але це для Вас було не прийнятним?

— Теоретично, в нас є згода керівництва області, щоб Нива повернулася на свою споконвічну базу в В. Гаях на довгострокових умовах. Разом з тим, я не можу сказати, що будівля в В. Гаї — ідеальний варіант для бази футбольної команди. За роки поки команди не було на базі, приміщення стало практично не придатним для проживання. Його потрібно не ремонтувати, а робити повну реконструкцію з заміною даху, системи водо- та теплопостачання, каналізації тощо. Ми попердньо підрахували, що на всі ці роботи необхідно близько 700 тис. грн. Але є ще інші проблеми. База в моєму розумінні — це не просто приміщення, в якому мешкають футболісти. База має мати повну футбольну інфраструктуру, яка в В. Гаях відсутня. Скажімо, футбольне поле на якому команда могла б тренуватися і в яке можна було б вкладати певні кошти, належить сільській громаді. До того ж прохід до нього зі сторони тренувальної бази заблокований. Нікому навіть не прийшло в голову, щоб залишити невелику стежинку, щоб футболісти могли пройти до стадіону. На сьогодні для того, щоб з бази, яка знаходиться біля футбольного поля, потрапити до нього, треба об'їжджати чи обходити майже 1 км. База в В. Гаях має багато незручностей, але,  на разі, там є найбільш пристосована споруду, яку швидко можна привести до порядку.

— На нещодавній зустрічі з вболівальниками представник банку "Надра" вручив команді зарплатні картки і пообіцяв фінансову допомогу в майбутньому. Чи можна говорити, що банк — генеральний чи титульний спонсор ФК Нива?

— Це не генеральний, а один з спонсорів ФК Нива. Банк "Надра" на етапі становлення команди нам серйозно фінансово допоміг. Разом з тим можу сказати, що банківська установа не просто прийшла до ФК, як спонсор, давши клубу гроші. Нива виконує певні комерційні завдання банку "Надра", і влада допомагає там у цьому процесі. Через це можна говорити, що має місце взаємовигідна співпраця між банком "Надра" та ФК Нива. Тернопільський губернатор Валентин Хоптян має прямий зв'язок з власником банку Дмитром Фірташем. У них є певні домовленості, відповідно співпраця має продовжитися і в 2013 році.

— А чому в клубу немає титульного спонсору?

— Це питання часу. Сьогодні йде процес становлення команди і дуже багато людей придивляються на нас, у плані того, чи ми зможемо виконати перше завдання — виходу до першої ліги. І хоча там у нас буде дуже багато додаткових витрат, разом з тим, з підвищенням у класі, ми зможемо набагато більше спонсорів чи інвесторів об'єднати довкола ФК Нива. В перші лізі команда стане цікавішою в багатьох аспектах. Так, лише один цьогорічних матч з першоліговим Севастополем показав скільки людей може приходити на матчі Ниви в першій лізі. За таких умов аудиторія на матчах Ниви має стати цікавою для потенційних інвесторів, які, до прикладу, можуть рекламувати себе чи свої послуги по периметру стадіону, в друкованій продукції клубу, на інтернет сторінці тощо.

— А чи робитиметься акцент у клубі на роботі з вболівальниками. Адже багато з них відвідують футбольні матчі Ниви не купуючи квитки. Але ж ці кошти для клубу були б не зайвими?

— Клуб працює над тим, щоб кожен вболівальник вважав своїм обов'язком придбати квиток. Переконаний, 10 чи 15 грн. в справжніх прихильників Ниви знайдеться, при цьому останні мають знати, що ці гроші йтимуть на покращення інфраструктури клубу. Проста арифметикам — якщо в першій лізі матчі Ниви відвідуватимуть по 3-5 тис. глядачів і більше, то помноживши цю цифру на вартість квитка, за матч у клубну касу може "зайти" одразу 40-60 тис. грн. Врахувавши велику кількість домашніх поєдинків, матимемо непогану суму, яка суттєво зменшить фінансове навантаження. Натомість зекономлені кошти можна буде направити на інші статті видатків. До того ж вболівальник на стадіоні — це ще один важливий крок для створення потужного  бренду під назвою Нива.

— Наскільки нині є суттєвою допомога Ниві з боку губернатора?

— Валентин Антонович любить футбол, він вболівальник зі стажем, тому при першій ліпшій нагоді намагається не пропускати домашні матчі Ниві, а інколи й відвідує виїзні поєдинки команди. Голова ТОДА прекрасно розуміє наскільки для Тернополя і області важливим є висококласний футбол. Тернопіль свого часу спробував "пігулку" вищої ліги, вболівальники Ниви на власні очі мали змогу бачити гру грандів українського футболу - Шахтаря, Динамо, Дніпра, тернополяни неодноразово їх перемагали, тобто є дуже багато ностальгічних моментів, які хотілося б відродити. Валентин Хоптян розуміє цей дух і бажання, які є сьогодні в жителів області, тому велику увагу приділяє Ниві. Наша область — не багата, через те будь-які комерційні проекти, і навіть пошук спонсорів чи інвесторів, не можуть проходити без активної участі губернатора. Хочемо ми того чи ні, від влади сьогодні дуже багато залежить. Приємно, що ще не було жодної пропозиції чи прохання від ФК Нива, на які б Валентин Антонович не відгукнувся. Водночас, ми знаємо настільки В. Хоптян зайнята людина, відповідно він доручив своєму заступникові Петрові Гочу напряму опікуватися командою. З ним я всі питання щодо життєдіяльності команди, покращення її інфраструктурі проговорюю, доходимо до спільного знаменника і тоді йдемо до губернатора, просимо його допомоги в тому чи іншому питанні. Повірте мені, який би я не був професіонал, скільки я б своїх особистих коштів не вкладав у клуб, я не міг би без допомогти Валентина Хоптяна і Петра Гоча "розрулити" ситуацію довкола Ниви. І якби я не був впевнений, що ця допомога буде продовжена в майбутньому, не робив би таких гучних заяв щодо покращення інфраструктури, росту команди, її майбутнього.

— Чи в повному об'ємі проведений розрахунок з футболістами?

— Протягом чемпіонату футболісти отримували заробітну плану, а всі преміальні та бонуси, передбачалося виплатити по завершенні першої частини сезону. При цьому гравці і тренери Ниви мали виконати поставлені перед ними завдання. І, незважаючи на те, що команда своє завдання не виконала, розрахунок був проведений у повному обсязі.

— Що це були за домовленості?

— Нива мала завершити першу частину сезону в першій трійці, разом з тим відрив між тернопільською командою і лідером мав бути не більше 3-4 очок. Як ви знаєте, Нива завершила сезон на другому місці, натомість поступається лідерові 10 очками. Для нас це являється дуже серйозною проблемою, адже за умови, що команда так і завершить чемпіонат на другому місці, доведеться грати серію плей-оф. А ще, по-перше, свого роду лотерея, по-друге, її проведення — це додаткові фінансові витрати. Окрім того, перед чемпіонатом була обумовлена ціла система штрафів за: програш в три і більше м'ячів (поразка в Ниви в Чернігові — 0:3), програш трьох матчів поспіль (на початку сезону така серія розпочалася в Чернігові, продовжилася в Тернополі і завершилася в Одесі), поразка в домашньому поєдинку (Реал Фарм). Тобто з боку футболістів мало місце чимало порушень, які могли б привести до штрафних санкцій, відповідно до зменшення грошових виплат і це було б справедливо. Але наше завдання не стояло в тому, щоб оштрафувати команду. Для нас дуже важливо, яким буде мікроклімат у колективі, наскільки команда буде боєздатна, наскільки в гравців буде довіра до клубу. Тому ми закрили очі на всі проблемні питання і повністю розрахувалися з командою — виплачена заробітна плата включно за листопада і преміальні за всі матчі чемпіонату. Думаю футболісти відчули, що навіть у команді другої ліги можна заробити не погані гроші.

— Здійснивши всі виплати, на Вашу думку, гроші які отримали футболісти рівнозначні виконаній роботі на футбольному полі?

— В нашому клубі не рахують, що потрібно відпрацювати певний етап і по ньому робити висновки. У нас є ціль — вихід до першої ліги. Ось коли команда вийде до першої ліги, будемо вважати, що футболісти виплачені гроші відпрацювали. Якщо ми це завдання не виконаємо, вважатимемо, що футболісти не до кінця віддали на полі. Так, по ходу першої частини сезону в мене особисто було багато запитань по самовіддачі футболістів. Але ви зрозумійте, що існування такого великого колективу, як футбольна команда, де є значні фізичні і психологічні навантаження, дуже складний процес. До нього не можна підходити зі штампами, мовляв, ось ви це зробили — отримайте, не зробили — не отримайте. Мають бути людські стосунки, довіра тощо. Керівництво клубу не "рубало з плеча", навіть коли було складно, а намагалося психологічно вплинути на тренерів та футболістів, щоб ті змогли вийти з важкого стану. І цим ми показали, що в Тернополі футболом опікуються серйозні особистості та люди слова.

— А чи змінилося ставлення до ФК Нива з боку керівних футбольних структур, адже негативний шлейф за тернопільським клубом тягнувся вже кілька років?

— Цьогоріч ми повернули довіру до Ниви з боку ФФУ та ПФЛ. Якщо раніше до Ниви була велика кількість претензій і певна недовіра під час атестацій, заявочних кампаній тощо, ми були свого роду двійочниками, яких постійно "били по голові", то зараз ситуація змінилася. Нещодавно начальник нашої команди їздив до Києва, де клуб проходив один з етапів атестації. Там нас привітали, зазначивши, що до Ниви вперше за багато років немає претензій, його працівники справилися зі всіма завданнями. Сьогодні ФК Нива веде себе дисципліновано перед вищестоящими органами, відповідно в нас перед цими структурами немає жодних боргів.

— Цьогоріч клуб оплатив значну суму по штрафних санкціях. Чи можна було якось обійтися без них, адже це знову ж таки фінансовий тягар?

— Дійсно, в цьому плані маємо певні проблеми. І якщо окремим штрафам можна знайти пояснення, то в нас виникає багато ситуацій, які можна було б уникнути. До прикладу, нині на клуб накладено штрафи на суму понад 11 тис. грн. Під час матчу зі Скалою фанати викинули на бігову доріжку фаєр, а під час гри з ФК Севастополь комусь захотілося пробігтися з прапором по стадіону в тому числі і через технічну зону, що заборонено. Хто це бачив, їм було, очевидно, весело, але клуб має заплати чималий штраф. Ми за те, щоб глядачі активно вболівали за своїх улюбленців, і навіть якщо запалюються фаєра, то я вважаю, що це нормальне явище. Але можна їх не викидати на поле, чи на бігові доріжки стадіону, адже такі дії носять вже хуліганський характер. Ну і не потрібно допускати, щоб хтось вибігав на бігові доріжки, можна ж цивілізовано фанатіти на глядацькому секторі. Будемо перед другою частиною сезону говорити з найактивнішими фанатами, щоб ті діяли в рамках правових і футбольних загальноприйнятих норм.

— Під час зимової перерви в чемпіонаті, тренери не приховують, що трансферна політика вестиметься з перспективою гри в першій лізі. Чи вже сформовано коло футболістів, які цікавлять Ниву?

— Скажу по правді, я особисто не займаюся трансферною політикою команди. Вважаю себе не настільки компетентною людиною в цьому плані і не настільки грунтовно знаю можливості українських футболістів нижчих ліг, щоб я нав'язував тренерам того чи іншого футболіста. Цими питаннями займається тренерський штаб. Головний тренер, звичайно, ділиться зі мною прізвищами потенційних новачків, але ми поки їх імена тримаємо в таємниці. Взагалі то, на рівні другої ліги, такого поняття, як трансферний процес практично відсутній. Це не той рівень, коли за футболіста клуб платить іншому клубові кошти. До прикладу, завдання нашого клубу забезпечити футболіста відповідними умовами (заробітною платнею, преміальними), щоб йому цікаво було грати за Ниву. Окрім того, в футболіста є перспектива, що після виходу Ниви в першу лігу, сам гравець виходить на інший рівень, в нього з'являються більші можливості для кар'єрного росту. На сьогодні в питанні запрошення футболістів опрацьовуємо різні варіанти — в когось завершується контракт зимою, у когось — влітку, деякі команди знімаються, відповідно ведемо перемовини з гравцями, які отримують статус вільних агентів. Але кінцево кого клуб "підпише", стане відомо трішки згодом.

— Якщо абстрагуватися від прізвищ, які позиції Ниви треба укріпляти в першу чергу?

— В головного тренера є свої думки на проблемі місця, відповідно він обіцяє запросити до Тернополя саме тих футболістів, які реально підсилять команду, піднімуть конкуренцію за місце в основному складі. Загалом є такі думки, що Нива має омолодитися. В команді основними гравцями мають стати молоді та перспективні виконавці, а так звані «старички», до яких у мене претензій немає, мають бути на підстраховці. Сьогодні ж в Ниві є все до навпаки. Тому на зимових зборах тренери мають дати можливість показати себе молодим футболістам. Що ж до конкретних позицій, то Ниві потрібні швидкісні хави (лівий і правий), які зможуть оперативно доставити м'яча з лінії захисту до форвардів. Тобто конче необхідно влити "свіжу кров" у середину поля. Друга проблема — велика кількість нереалізованих моментів. Як каже головний тренер і я з ним повністю згоден, команді потрібен швидкісний нападник у якого з реалізацією гольових моментів було б менше проблем. У Ниві є одний висококласний форвард Тарас Кабанов, який виграє багато позиційної боротьби та боротьби на «другому» поверсі, але в пару до нього потрібно швидкісного партнера. Водночас, хоча й оборона в останніх матчах зіграла непогано, але в попередніх іграх до захисників було багато нарікань. Через їх «дитячі» помилки, Нива недораховувалося чималої кількості очок, тому, можливо, прийдеться оновити ще й гравців лінії оборони.

— Одразу по завершення офіційних матчів було озвучено прізвища п'яти футболістів, які за обопільною згодою вже залишили Ниву. Чи ще хтось, в тому числі і з лідерів, пішов з команди за той час, відколи перша заява публічно з'явилася?

— До мене, як президента клубу, ніхто з конкретними пропозиціями не звертався. Ходять чутки, що проявляють інтерес до того, чи іншого гравця Ниви клуби першої ліги. Я вважаю, що трансфер може здійснитися тоді, коли зацікавлені особи виходять на керівництво клубу. На сьогодні можу сказати, що окрім тих футболістів, яких Ігор Яворський відпустив, ми нікого поки що з клубу відправляти не збираємося. Взагалі то, коуч спершу мав намір розпрощатися з більшою кількістю футболістів, але з ними була проведена серйозна розмова і ті пообіцяли надолужати втрачене на зимових зборах. Отож, лише після тренувальних зборів, навесні стане зрозуміло, хто буде потрібен команді, а з ким доведеться попрощатися.

— Як Ви ставитеся до того факту, що нині в Ниві за великим рахунком, стабільно виступає лише один вихованець тернопільського футболу Олег Лівіцький, водночас і до його гри в тренерів були великі претензії?

— Тренерський штаб Ниви постійно шукає таланти в Тернопільській області, цими питаннями в команді займається Ігор Біскуп. На скільки мені відомо, є декілька футболістів, які виступають у чемпіонаті області, які будуть запрошені до нас на перегляд. Також мені відомо, що нашому тренерові подобається гра кількох футболістів з ФК Тернопіль, яких коуч не проти бачити в Ниві. Якщо це для нашої команди буде принципове питання, будемо виходити на керівництво муніципального клубу, щоб вести з ними перемовини. Я тільки "за", щоб у Ниві грали доморощені футболісти. Разом з тим, хочу зазначити, що Нива, яка ставить перед собою серйозні завдання, запрошуватиме місцевих футболістів тільки тоді, коли їх рівень гри буде не гірший, або хоча б однаковий з приїжджими. Але якщо тернопільських вихованець у багатьох компонентах гри поступатиметься приїжджому, то ставка робитиметься не на місцевих. Першочергово треба виконати поставленні завдання, а місцевих футболістів потрібно готувати в дитячих школах, інтернатах, академіях тощо. В наших планах створення власної футбольної школи, щось на зразок академії, які є провідних українських клубах. Сподіваюся, прийде той час, коли в Ниві гратимуть багато своїх вихованців. Але це складних процес, який не вирішується за один чи два роки...

— В багатьох випадках визначальними для майбутнього Ниви стануть підготовчі зимові збори. Чи можете назвати, де вони відбуватимуться?

— Перші збори розпочнуться 20 січня і проходитимуть у Тернополі. Попередньо обговорювалося, що другі збори пройдуть у Трускавці, де створена необхідна інфраструктура і буде достатня кількість українських спаринг партнерів. Треті ж збори плануємо провести в теплих краях, можливо навіть закордоном.

— І на завершення нашої розмови про приємне. В липні 2013 року Нива відзначатиме 35-річний ювілей. Чи плануються якісь заходи під цю дату?

— Скажу відверто, на сьогоднішній день програми святкування ювілею в нас немає, але ми її обов'язково зробимо. Головний подарунок для вболівальників Ниви до ювілею має стати здобуття путівки до першої ліги, а з нею і призового місця в чемпіонаті. Маю бажання об'єднати в одне ціле вихід Ниви до першої ліги і святкування 35-річчя команди. І якщо вдасться виконати завдання на сезон, то повірте мені, керівництво клубу зробить для міста, всієї Тернопільщини і їх мешканців велике свято. Звичайно, ФК Нива не замахнемося на грандіозні шоу-програми, які організовують Шахтар чи Динамо, але для Тернополя це буде знакова подія, яка запам'ятається роки!

Джерело: ФК Нива

Читайте найцікавіші новини спорту у Facebook